Trwa ładowanie...
08-09-2014 21:00

Barack Obama chce, by Kongres zasilił fundusz na rzecz walki z terroryzmem

Prezydent USA Barack Obama chce, by Kongres dofinansował fundusz na rzecz walki z terroryzmem; ma on zostać wykorzystany na szkolenie i wyposażenie w sprzęt walczących z ekstremistami partnerów USA w innych krajach - oświadczył Biały Dom.

Barack Obama chce, by Kongres zasilił fundusz na rzecz walki z terroryzmemŹródło: PAP/EPA, fot: Michael Reynolds
dt2u3g8
dt2u3g8

Fundusz ma stanowić kluczowy element prezydenckiej strategii walki z Państwem Islamskim, dżihadystycznym ugrupowaniem działającym w Syrii i Iraku. Nie podano jaką sumą ma dysponować fundusz.

Obama uważa, że obecnie dysponuje poparciem wystarczającym do zareagowania na zagrożenie, jakie bojownicy Państwa Islamskiego stanowią dla amerykańskich obywateli - podkreślił rzecznik Białego Domu Josh Earnest. Jeśli prezydent postanowi rozszerzyć spektrum działań zbrojnych przeciw islamistom w Iraku i Syrii, wówczas zdecyduje, czy potrzebuje dodatkowego upoważnienia Kongresu - dodał.

W środę Obama ma przedstawić swój plan "przechodzenia do ofensywy" wobec Państwa Islamskiego. Dzień wcześniej spotka się z przywódcami Kongresu, aby zabiegać o ich poparcie dla swojej inicjatywy.

Na zakończonym w ubiegłym tygodniu szczycie NATO w Walii sekretarz stanu USA John Kerry wezwał dziewięć krajów sojuszniczych - Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Włochy, Polskę, Danię, Turcję, Kanadę i Australię - do udziału wraz z USA w koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu.

dt2u3g8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt2u3g8
Więcej tematów