Trwa ładowanie...

Bangladesz: kary śmierci dla 150 żołnierzy za krwawe zajścia z 2009 r.

Co najmniej 150 banglijskich żołnierzy paramilitarnych sił ochrony pogranicza, zostało skazanych na karę śmierci za zabójstwa, spiski i podpalenia podczas buntu w 2009 r. W krwawej masakrze zginęły 74 osoby, w tym 57 oficerów i dowódców.
Share
Członkowie Bangladesh Rifles przybywają przed sąd
Członkowie Bangladesh Rifles przybywają przed sądŹródło: AFP, Fot: Munir Uz Zaman
d3sxpl1

Większość ofiar zginęła w strasznych okolicznościach: byli torturowani, ich ciała pocięto na kawałki lub palono żywcem. Prokuratura żądała najwyższego wymiaru kary dla żołnierzy oskarżonych o zabójstwa, spiski i podpalenia.

Około 350 innych żołnierzy, na 823 sądzonych w tym procesie, dostało wyroki do 14 lat więzienia.

Od żądań podwyżek do masakry

Członkowie paramilitarnych jednostek BDR (Bangladesh Rifles) zbuntowali się 25 lutego 2009 r., zaledwie dwa miesiące po przekazaniu przez armię władzy szefowej nowo wybranego rządu Hasinie Wazed. Zamieszki rozpoczęły się podczas dorocznego spotkania ich dowódców w kwaterze głównej formacji w stolicy kraju, Dhace.

d3sxpl1

Buntownicy protestowali przeciw dyskryminacji i domagali podwyżki żołdu oraz lepszych warunków odbywania służby. Zablokowali drogi, otworzyli ogień, ukradli 2 500 sztuk broni; wyciągali oficerów z ich biur i domów. Zabito co najmniej 57 dowódców, w tym najwyższego dowódcę oddziałów BDR. Rebelia szybko rozprzestrzeniła się po całym kraju, jednak została stłumiona po 33 godzinach.

Armia była niezadowolona ze sposobu, w jaki premier poradziła sobie z buntem, który zakończono dzięki negocjacjom, oferując jej przywódcom amnestię. Rząd odwołał jednak ofertę amnestii, gdy w płytkich grobach i kanałach ściekowych znaleziono ukryte dziesiątki ciał oficerów.

W sumie aresztowano około czterech tysięcy buntowników. Pierwsze wyroki specjalnych trybunałów wojskowych za udział w buncie ogłoszono w kwietniu 2010 r. - skazano wtedy na kary więzienia 29 żołnierzy. W czerwcu 2011 r. skazano ponad 650 osób. W lecie 2012 r. 665 żołnierzy skazano na kary od czterech miesięcy do siedmiu lat więzienia; 113 dostało po 7 lat. Podczas rozpraw w trybunałach oskarżeni nie mieli prawa do adwokata i apelacji.

Bangladesz jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Od czasu uzyskania niepodległości od Pakistanu w 1971 roku wojsko poparło tam 21 zamachów stanu.

d3sxpl1

Podziel się opinią

Share
d3sxpl1
d3sxpl1
Więcej tematów