ŚwiatBan Ki Mun: sytuacja na Półwyspie Koreańskim może wymknąć się spod kontroli

Ban Ki Mun: sytuacja na Półwyspie Koreańskim może wymknąć się spod kontroli

Sekretarz generalny ONZ ostrzega, że sytuacja na Półwyspie Koreańskim może wymknąć się spod kontroli. Ban Ki Mun powiedział podczas wizyty w Rzymie, że drobny incydent na Półwyspie może sprawić, iż nikt nie będzie w stanie zapanować nad sytuacją.

Ban Ki Mun: sytuacja na Półwyspie Koreańskim może wymknąć się spod kontroli
Źródło zdjęć: © AFP

Sekretarz generalny ONZ przebywa w Rzymie, gdzie spotkał się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano i papieżem Franciszkiem. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że zażądał od Korei Północnej powstrzymania się od "prowokacyjnej retoryki" i zwrócił się do sąsiadujących z nią państw o wywarcie wpływu na władze w Phenianie. - Rozmawiałem z władzami Chin, a jutro będę dyskutował z prezydentem Obamą - powiedział, dodając, że wszystkie strony powinny uspokoić napięcia i zainicjować dialog. Sekretarz generalny ONZ ostrzegł także, że obecny poziom napięcia jest bardzo niebezpieczny.

Pochodzący z Korei Południowej Ban w latach 2004-06 był ministrem spraw zagranicznych tego kraju.

Ban Ki Mun wezwał władze Północnej Korei, aby umożliwiły wznowienie pracy w specjalnej strefie przemysłowej Kaesong. Strefa, powstała na terytorium Północnej Korei, jest, jego zdaniem, jednym z najbardziej udanych wspólnych projektów Południowej i Północnej Korei.

Specjalna strefa

Północnokoreańscy pracownicy nie pojawili się rano w strefie przemysłowej Kaesong, którą prowadzą oba zwaśnione kraje. Poinformowali o tym przebywający tam menedżerowie z Południa.

O wycofaniu swoich pracowników Korea Północna poinformowała jeszcze w poniedziałek. Tego samego dnia północnokoreańska agencja KCNA zacytowała sekretarza Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei Kim Jang Gona, który miał powiedzieć, że Phenian przeanalizuje, czy zezwolić na dalsze istnienie strefy, czy też ją ostatecznie zamknąć.

Już w zeszłym tygodniu władze w Phenianie zagroziły wycofaniem swoich 53 tys. pracowników ze strefy Kaesong oraz zakazały wjazdu do strefy personelowi z Południa.

Strefa przemysłowa Kaesong to połączenie taniej siły roboczej z Korei Płn. z południowokoreańskim kapitałem i technologiami. Dla 123 południowokoreańskich firm pracuje tam ponad 50 tysięcy obywateli Korei Północnej pod kierownictwem kilkuset menedżerów z Korei Południowej. Strefa jest ostatnim symbolem polityki odprężenia między oboma Koreami, a dla Phenianu - jednym z głównych źródeł dewiz.

Do tej pory strefa Kaesong skutecznie opierała się kryzysom na Półwyspie Koreańskim. Jej istnieniu nie zagroziło nawet ostrzelanie przez artylerię Korei Północnej wyspy Yeonpyeong; w ataku z listopada 2010 roku zginęły cztery osoby, w tym dwoje cywili.

W ostatnim okresie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło. W lutym Korea Płn. przeprowadziła swoją trzecią próbę nuklearną. Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała na to rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Korei Północnej. Phenian ogłosił, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem. Zagroził także rakietowym uderzeniem nuklearnym na Stany Zjednoczone.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)