"Baltops 13" - wielkie manewry na Bałtyku w pobliżu Bornholmu z udziałem polskiej marynarki
Pomiędzy dwoma państwami dochodzi do sytuacji kryzysowej. Podłożem napięcia jest długotrwały kryzys finansowy oraz nowo odkryte złoża surowców energetycznych. Na podstawie rezolucji ONZ do akcji w rejon kryzysu skierowane zostają międzynarodowe siły morskie. To scenariusz ćwiczenia "Baltops 2013", którego faza morska rozpoczyna się na Bałtyku - informuje Marynarka Wojenna RP.
Ponad 40 okrętów wojennych, a także śmigłowców i samolotów z 10 państw (Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Szwecji i USA) współpracować będzie na akwenie Morza Bałtyckiego od wyspy Bornholm po jego wschodnie granice, aby przećwiczyć kompleksową operację morską. Manewry potrwają dwa tygodnie.
Celem biorących udział w ćwiczeniu wojsk będzie ograniczenie lokalnego kryzysu narastającego pomiędzy dwoma fikcyjnymi krajami, dostarczenie pomocy humanitarnej dla lokalnej ludności, działania antyterrorystyczne oraz wyznaczenie neutralnej strefy, po której w bezpieczny sposób może odbywać się żegluga do innych państw basenu Morza Bałtyckiego.
W trakcie tegorocznej edycji manewrów "Baltops" jednym z ćwiczonych przez siły okrętowe elementów będzie przeprowadzenie operacji przeciwminowej mającej na celu zapewnienie swobody żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych. Zadania te wykonywać będą między innymi niszczyciele min Stałego Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO dowodzone przez polskie dowództwo z pokładu okrętu flagowego Zespołu ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki".
Marynarka Wojenna RP do ćwiczenia skierowała okręt podwodny ORP "Orzeł", sześć trałowców - ORP "Gopło" (projektu 207D), ORP "Mamry" i ORP "Wdzydze" (oba projektu 207M), ORP "Gardno", ORP "Bukowo" i ORP "Hańcza" (wszystkie projektu 207P), a także lotnictwo morskie - dwa śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14 PŁ i samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza.
Bałtyk należy do jednego z najbardziej zatłoczonych akwenów morskich na świecie. Codziennie przebywa na nim od 2,5 do 3 tys. jednostek, co w skali roku stanowi około 15 proc. globalnego transportu morskiego. Tym samym pod względem gospodarczym ma on kluczowe znaczenie dla krajów nad nim położonych.
W sytuacji potencjalnego kryzysu i zagrożenia żeglugi, kraje leżące nad tym akwenem muszą mieć możliwość zapewnienia dostaw towarów i surowców do swoich portów, pomocy humanitarnej do rejonów zagrożonych działaniami wojennymi oraz walki z zagrożeniami asymetrycznymi (terroryzm, piractwo, itp.).
"Baltops" jest corocznym, międzynarodowym ćwiczeniem morskim mającym na celu zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw Partnerstwa dla Pokoju w rejonie Morza Bałtyckiego. Scenariusz organizowanego od ponad 40 lat ćwiczenia ciągle ewoluuje dostosowując wymagania dla uczestników do realnych zagrożeń na morzu. W głównej części zakłada on reagowanie okrętowych i lotniczych sił międzynarodowych w sytuacjach kryzysowych.
W trakcie manewrów okręty przećwiczą wszystkie elementy typowych operacji pokojowych, wśród nich operacje embarga i blokad morskich w rejonach objętych kryzysem, akcje wymuszania pokoju, zwalczania kontrabandy oraz przeciwdziałania terroryzmowi na morzu.