Balicki: zaproponuję umorzenie części pożyczki dla szpitali
Minister zdrowia Marek Balicki poinformował, że zaproponuje, aby wszystkie publiczne szpitale, które skorzystają z pożyczki z budżetu państwa, mogły mieć umorzoną jej część - niezależnie od tego, czy przekształcą się w spółki, czy nie.
W odrzuconym w środę przez Sejm projekcie ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej (ZOZ) był jedynie zapis o tym, że tylko te szpitale, które przekształcą się w spółki prawa handlowego, będą mogły starać się o umorzenie części pożyczki.
Nowe przepisy
W nowym projekcie będą przepisy, których nie było wcześniej w poprawkach, przedstawionych przeze mnie na Radzie Ministrów. Dotyczą one umorzeń pożyczki na analogicznych zasadach dla ZOZ-ów, jak i spółek. Wysokość tych umorzeń jeszcze nie jest znana, do jutra ostatecznie zdecydujemy - przyznał Balicki.
To początek dobrych wiadomości, ale pan minister składał już tyle zapowiedzi, że chcielibyśmy zobaczyć to na papierze - tak pomysł ministra skomentowała szefowa sekretariatu ochrony zdrowia NSZZ "S" Maria Ochman.
W piątek resort zdrowia ma skierować do kancelarii premiera nowy projekt ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej, który uwzględnia zmiany będące wynikiem kompromisu m.in. z samorządowcami (Związek Powiatów Polskich, Związek Województw). Projekt ten złoży w Sejmie prezydent jako własną inicjatywę legislacyjną.
Dwa tygodnie do uchwalenia
Zdaniem marszałka Sejmu Włodzimierza Cimoszewicza ustawa o restrukturyzacji ZOZ-ów, której złożenie zapowiedział prezydent, może być uchwalona już za dwa tygodnie. Minister wyjaśnił, że z projektu ustawy zostaną także wyłączone wszystkie przepisy dotyczące czasu pracy, ponieważ, jego zdaniem, muszą one być w odrębnej regulacji, bo nie mają nic wspólnego z restrukturyzacją finansową szpitali.
Minister zdrowia uważa, że zaproponowane poprawki to kompromis ze środowiskami wierzycieli, związkami zawodowymi, Naczelną Radą Lekarską i uczelniami medycznymi. Zdaniem Balickiego z projektem tej ustawy nie można czekać, bo dziś na obsługę zobowiązań szpitali tygodniowo wydawane są pieniądze porównywalne z budżetem szpitala powiatowego.
Minister podkreślił, że ustawa o oddłużeniu szpitali jest o tyle niezbędna, że pieniądze z pożyczki z budżetu państwa w wysokości 2,2 mld zł będą przeznaczone w pierwszej kolejności na wypłatę podwyżek dla pracowników z tytułu tzw. ustawy 203.