PolskaBalicki: leki nowoczesne przepisywane tylko przez specjalistów

Balicki: leki nowoczesne przepisywane tylko przez specjalistów

Drogie, nowoczesne leki używane w leczeniu specjalistycznym będą mogły być przepisywane tylko pacjentom, którzy ich naprawdę potrzebują i tylko przez lekarzy do tego uprawnionych - taką nowość przewiduje propozycja zmian dotycząca refundacji leków przygotowana przez resort zdrowia.

Według ministra zdrowia Marka Balickiego dzięki temu na listy refundacyjne będą mogły trafić leki innowacyjne, stanowiące przełom w terapii, nie narażając jednak Narodowego Funduszu Zdrowia na niekontrolowane wydatki.

Chcemy w sposób bezpieczny dla płatnika, czyli Funduszu, umożliwić choremu lepszy dostęp do droższych, nowoczesnych i bardziej skutecznych leków - powiedział Balicki.

Resort zdrowia proponuje więc utworzenie - oprócz kategorii leków ogólnego stosowania (czyli leków podstawowych i uzupełniających, które będą wypisywane na dotychczasowych zasadach) - utworzenie nowej kategorii leków refundowanych tzw. specjalistycznego stosowania.

Na pytanie, jak dużo leków znajdzie się w tej drugiej kategorii leków, minister odpowiedział, że nie będzie ich wiele, gdyż dotyczy to tylko drogich specyfików potrzebnych w specjalistycznych kuracjach.

Taką propozycję zmian resort zdrowia skierował w tym tygodniu do konsultacji społecznych. Minister zakłada, że w lutym po debacie publicznej zostanie przygotowany projekt zmian legislacyjnych, który w marcu trafi do Sejmu.

Oprócz nowej kategorii leków refundowanych resort proponuje także zebranie w jednej ustawie przepisów dotyczących refundacji leków, częstsze niż do tej pory zmiany list leków refundowanych oraz Komisji Refundacyjnej.

Minister chce, aby listy leków refundowanych były zmieniane co 2- 3 miesiące. Raz w roku ma być zaś drukowana aktualna lista leków refundowanych.

Resort proponuje także zrezygnowanie z działającego obecnie Zespołu ds. Gospodarki Lekami i powołanie w to miejsce 16-osobowej Komisji Refundacyjnej. Do tej pory w skład zespołu wchodzili jedynie przedstawiciele ministerstw i NFZ. Nowością tej komisji ma być to, że będzie ona w połowie złożona z niezależnych ekspertów powoływanych na 5 lat. Zamierzamy wprowadzić także "jawne rejestry korzyści", czyli obowiązek ujawnienia wszelkich źródeł dochodów członków komisji i ekspertów - powiedział minister.

Resort proponuje także ustalenie cen urzędowych na leki nabywane przez szpitale. W pierwszej połowie lutego zaczniemy proces negocjacji cen - powiedział Balicki.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)