Balicki: in vitro w Sejmie jeszcze w tym roku?
Mamy nadzieję, że projekt ustawy, gwarantującej finansowanie ze środków publicznych leczenia niepłodności metodą in vitro, jeszcze w tym roku trafi pod obrady parlamentu - powiedział poseł SdPl, b. minister zdrowia Marek Balicki.
05.05.2008 18:20
Przypomniał, że jeszcze w ramach Lewicy i Demokratów podjęta została inicjatywa ustawowego zagwarantowania finansowania ze środków publicznych leczenia niepłodności metodą in vitro.
Projekt ustawy jest gotowy, są zbierane podpisy i po zarejestrowaniu komitetu będzie ona przedmiotem ogólnopolskiej akcji - mówił Balicki. Według niego, komitet obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej powinien być zarejestrowany jeszcze przed wakacjami.
Pod obywatelskim projektem ustawy trzeba uzbierać 100 tys. lub więcej podpisów, by został on formalnie zgłoszony w Sejmie i stał się przedmiotem debaty.
Mamy nadzieję, że to się stanie jeszcze w tym roku. Uważamy, że in vitro powinno być finansowane ze środków publicznych, dlatego żeby zapewnić dostęp do tej metody, która w części przypadków jest jedyną drogą do tego, żeby posiadać dzieci, również tym osobom, która mają niskie czy średnie dochody - powiedział poseł SdPl.
Balicki dodał, że obecne koszty prywatnego leczenia metodą in vitro przekraczają możliwości większości polskich rodzin.
Zdaniem byłego ministra zdrowia świadczenie trzeba finansować ze środków publicznych, gdy jest ono skuteczne, efektywne i kiedy osoby nie są w stanie sfinansować tego samemu i to właśnie jest procedura in vitro.
Balicki mówił, że kiedy był ministrem zdrowia, został opracowany, zatwierdzony i przekazany do realizacji Narodowemu Funduszowi Zdrowia program polityki zdrowotnej dotyczący leczenia metodą in vitro na lata 2006-2008, zgodny z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej.
Zmienił się rząd. Rząd PiS-u uznał, że świadczenia in vitro na podstawie tej ustawy nie powinny być finansowane, co jest polityczną, a z punktu widzenia prawnego niewłaściwą oceną - uważa Balicki.
Jak podkreślił, obecna ustawa o świadczeniach zdrowotnych daje podstawy do finansowania świadczenia in vitro ze środków publicznych i nie trzeba jej zmieniać. Jednak według Balickiego, ponieważ w Polsce kwestie wpływu Kościoła na funkcjonowanie polityczne są czasem większe, czasem mniejsze, a w tej sprawie akurat przeszkodziło finansowaniu potrzebny jest konkretny ustawowy zapis.
Chcemy w ustawie, w odpowiednim artykule, tam gdzie są wymienione przykładowe zakresy świadczeń, które są finansowane - dodać: w tym in vitro, żeby nie było wątpliwości - wyjaśnił Balicki.