Legionella w Rzeszowie. Ministerstwo Zdrowia zabiera głos
Ministerstwo Zdrowia zakończyło sztab kryzysowy w związku ze śmiercią czterech osób, którzy zarazili się Legionellą. Ustalono strategię działań w celu wygaszenia ogniska bakterii.
24.08.2023 | aktual.: 24.08.2023 06:12
W komunikacie Ministerstwa Zdrowia przekazano, że sprawdzany jest teraz wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia bakterią Legionella. Ustalono strategię działań zmierzających do wygaszenia ogniska choroby, niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy
Sztab kryzysowy trwał do późnych godzin nocnych w podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Spotkanie odbyło się pod kierownictwem minister zdrowia Katarzyny Sójki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Legionella w Rzeszowie. Zwołano sztab kryzysowy
W spotkaniu, jak informował resort zdrowia, uczestniczyli m.in. wojewoda podkarpacka Ewa Leniart oraz szef GIS Krzysztof Saczka.
"Weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia. Ustalono strategię dalszych działań zmierzających do wygaszenia ogniska choroby niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy" - przekazało w nocy ze środy na czwartek w mediach społecznościowych Ministerstwo Zdrowia.
Przypomnijmy, że w środę szef rzeszowskiego sanepidu Jaromir Ślączka informował, że liczba hospitalizowanych osób w woj. podkarpackim, u których potwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila, wzrosła do 71. Zmarły cztery osoby. Teraz trwa dochodzenie epidemiologiczne wszczęte przez sanepid.
Według wcześniejszych informacji 10 zakażonych osób przebywa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) w Rzeszowie przy ul. Szopena. Trzy przebywają na oddziale intensywnej opieki medycznej, ich stan jest ciężki. Czterech pacjentów jest w klinice nefrologii, a pozostałe osoby są w klinice gastroenterologii, klinice urologii i na onkologii. Stan siedmiu pacjentów z legionellozą w USK się poprawił.