PublicystykaBadanie: Polacy negatywni wobec zachowania na "Mister Gay Poland"

Badanie: Polacy negatywni wobec zachowania na "Mister Gay Poland"

Podczas wyborów "Mister Gay Poland" w Poznaniu jeden z uczestników symulował podcięcie gardła kukle z wizerunkiem abp Marka Jędraszewskiego. I choć później za swoje zachowanie przeprosił, to doczekał się reakcji prokuratury. Polacy również wyrazili się jasno - 80 proc. jest przeciwna takim zachowaniom.

Badanie: Polacy negatywni wobec zachowania na "Mister Gay Poland"
Źródło zdjęć: © Facebook.com | PrideNews.pl
Piotr Białczyk

Happening został skrytykowany przez całą klasę polityczną. Swojego oburzenia wobec próby podcięcia gardła kukle z wizerunkiem duchownego nie krył prezydent Poznania. Jacek Jaśkowiak ocenił, że "ten incydent nie ma nic wspólnego ze sztuką czy wolnością artystycznego wyrazu". "Niestety, wpisuje się w klimat politycznych aktów zgonu wystawionych przez 'Młodzież Wszechpolską'. To nie happeningi, tylko jawne nawoływanie do przemocy. Liczę, że zajmą się tym organy ścigania" - podkreślił.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zapowiedział, że zajmie się sprawą z urzędu. "Trudno znaleźć mi uzasadnienie dla tego typu działań promujących przemoc, szczególnie pod płaszczykiem wolności artystycznej" - skomentował.

Sprawą zajmą się także z urzędu prokuratura. - Postępowanie ma na celu ustalenie, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa. Zostaną przesłuchani świadkowie, ewentualnie zabezpieczone zostanie także nagranie z tego wydarzenia - przekazał Michał Smętkowski z Prokuratury Okręgowej.

W najnowszy badaniu na panelu Ariadna zadaliśmy Polakom dwa pytania. Pierwsze dotyczyło, czy kojarzą incydent podczas wyborów "Mister Gay Poland". Aż 57 proc. nie znało, nawet ze słyszenia, tej sprawy.

Drugie pytanie dotyczyło oceny takiego zachowania. Przytłaczająca większość, bo aż 80 proc. negatywnie oceniło ten incydent, z czego 61 proc. było nastawiona "zdecydowanie negatywnie".

Tylko 12 proc. z ankietowanych stwierdziło, że zachowanie podczas wyborów "Mister Gay Poland" się im spodobało (4 proc. "zdecydowanie pozytywnie").

Zarówno wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, jak i Platformy Obywatelskiej, odczucia były bardzo zbliżone. 76 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali się jako zwolennicy Zjednoczonej Prawicy, negatywnie odniosło się do poznańskiego happeningu. Tylko u 8 proc. takie zachowanie się spodobało.

71 proc. ankietowanych, którzy oddaliby głos na partię Grzegorza Schetyny, negatywnie odniosło się do sytuacji z Poznania. Zaledwie u 12 proc. badanych, zwolenników PO, takie zachowanie wywołuje pozytywne oceny.

Nota metodologiczna: Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1036 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 16 – 20 sierpnia 2019 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)