PublicystykaBadanie: defilada z okazji Święta Wojska Polskiego nie wywołuje wielkich emocji

Badanie: defilada z okazji Święta Wojska Polskiego nie wywołuje wielkich emocji

Emocje po defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego powoli spadają. Z tego powodu zapytaliśmy Polaków o odczucia jakie towarzyszyły im w tym dniu. U 32 proc. ankietowanych wojskowy przemarsz przez stolicę Śląska nie wywołał żadnych emocji.

Badanie: defilada z okazji Święta Wojska Polskiego nie wywołuje wielkich emocji
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel
Piotr Białczyk

20.08.2019 | aktual.: 22.08.2019 22:21

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od lat każdego 15 sierpnia. Upamiętnia to zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Po raz pierwszy od 1992 roku defilada nie odbywała się w Warszawie, a w Katowicach.

Według rządzących ta decyzja związana była z setną rocznicą Powstań Śląskich. Z kolei opozycja dopatrzyła się w tym manewru wyborczego. - Obchody 15 sierpnia, dnia Wojska Polskiego, będą odbywać się w Katowicach, dlatego że jest to okręg wyborczy obecnie urzędującego premiera - stwierdził lider PO Grzegorz Schetyna.

Z tego powodu w ostatnim badaniu na panelu Ariadna spytaliśmy Polaków, jakie uczucia wywołała w nich defilada wojskowa w Katowicach. 31 proc. badanych stwierdziło, że odczuło dumę w tym momencie. 28 proc. ankietowanych była obojętna wobec wojskowego przemarszu. Zaledwie 9 proc. odczuwało wstyd 15 sierpnia.

Najwięcej ankietowanych, bo 32 proc., nie odczuwało żadnych z powyższych emocji.

Obraz
© WP.PL | WP.PL

Największą dumę odczuwali zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości - ten współczynnik wyniósł aż 60 proc. Zaledwie 18 proc. z nich miało obojętny stosunek do wojskowego przemarszu w stolicy Śląska i tylko 2 proc. odczuło wstyd w tym dniu.

Z kolei główną emocją wśród zwolenników Platformy Obywatelskiej była obojętność (40 proc.). Wstydziło się za to aż 23 proc., dumę zadeklarowało 20 proc. ankietowanych.

Defilada w stolicy Śląska

Wojskowy przemarsz z okazji 15 sierpnia w Katowicach był zdecydowanym sukcesem pod względem frekwencji. Według Polskiego radia na ulice miasta wyszło blisko 100 tys. osób, z kolei szef MON doliczył się aż 200 tys. widzów.

Z powodu ogromnej ilości chętnych do zobaczenia defilady pojawiły się duże problemy komunikacyjne. Koleje Śląskie przewoziły w tym dniu wszystkich gości za darmo, jednak tylko do momentu rozpoczęcia przemarszu przewiozły łącznie 60 tysięcy pasażerów. Na dworcach i tak tworzyły się jednak ogromne kolejki.

Wiadomo za to, że przez stolicę województwa śląskiego przeszło ponad 2,5 tys. żołnierzy i przejechało 185 pojazdów. W niebo wzbiło się ponad 60 statków powietrznych. Na miejscu obecni byli m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Obok żołnierzy Wojska Polskiego maszerowali stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Chorwacji, Wielkiej Brytanii oraz Rumunii.

Nota metodologiczna: Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1036 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 16 – 20 sierpnia 2019 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)