PolskaBadanie chemii we krwi Europejczyków

Badanie chemii we krwi Europejczyków

"Chemikalia i zdrowie" to nazwa programu badania rodzin europejskich rozpoczętego przez międzynarodową organizację ekologiczną Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF), informuje jej komunikat. Celem badania jest sprawdzenie, jakie chemikalia znaleźć można we krwi trzech różnych pokoleń mieszkańców Europy, w tym również Polaków.

Badanie rodzin odbędzie się jednocześnie w 13 krajach Unii Europejskiej. W związku z tym WWF poszukuje trzypokoleniowej polskiej rodziny.

Jak informują organizatorzy, zgłaszać się mogą osoby, które czują się zaniepokojone częstym kontaktem z syntetycznymi związkami chemicznymi zawartymi w produktach codziennego użytku. W badaniu będą mogły wziąć udział trzy osoby z tej samej rodziny, reprezentujące trzy różne pokolenia. Dziecko musi mieć ponad 10 lat i nie może mieć własnego potomstwa.

"We krwi poszukiwać będziemy około 100 potencjalnie szkodliwych związków produkowanych przez człowieka. Podobne badania przeprowadza jedynie kilka specjalistycznych laboratoriów w Europie, a ich koszt jest bardzo wysoki" - informuje WWF.

Badanie rodzin jest częścią kampanii WWF Detox, mającej na celu zwiększenie kontroli nad produkcją i wykorzystaniem substancji chemicznych produkowanych przez człowieka.

"Badania wskazują, że coraz częstsze dzisiaj schorzenia, takie jak alergie, nowotwory, problemy z płodnością czy problemy rozwojowe u dzieci, to efekt zanieczyszczenia naszych organizmów syntetycznymi chemikaliami zawartymi w produktach codziennego użytku. Tymczasem, zgodnie z obecnymi przepisami, producenci syntetycznych chemikaliów nie mają obowiązku sprawdzania, przed wypuszczeniem chemikaliów na rynek, czy są one bezpieczne dla ludzi i przyrody" - zwraca uwagę WWF.

W ramach kampanii Detox, WWF przeprowadził serię badań krwi ludzi z różnych krajów UE na obecność szkodliwych substancji chemicznych. Do tej pory w akcji wzięło udział ponad 250 osób z 20 krajów Unii Europejskiej. Zbadano krew 40 członków Parlamentu Europejskiego, 14 ministrów zdrowia i środowiska krajów UE, a w Polsce 15 znanych osób.

We krwi Polaków znaleziono między innymi takie związki, jak ftalany zawarte w wyrobach z plastiku czy kosmetykach, perfluorowane związki alifatyczne, które znaleźć można np. w patelni teflonowej i ubraniach typu Goretex, a nawet DDT i PCB, substancje wycofane z produkcji ponad 30 lat temu, ale nadal obecne w środowisku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)