"Babka Zielarka" o wszystkim opowie. To europejski unikat przyrodniczy
Na polsko-słowackim pograniczu znajduje się Muzeum Torfowisk. Obiekt w Chochołowie, który powstał m.in. z unijnych środków, jest żywym skansenem oraz perłą architektury drewnianej.
- Największym sukcesem projektu jest ochrona i zwiększenie świadomości na temat lokalnego dziedzictwa przyrodniczego, jakim są torfowiska wysokie (europejski unikat przyrodniczy - przyp. red.). Wcześniej nieznane i niedoceniane pod względem turystycznym, stały się jedną z koronnych atrakcji gminy. Dzięki powstaniu Muzeum Torfowisk, każdy może zdobyć niezbędną wiedzę na temat tego unikalnego ekosystemu - przekazała Wirtualnej Polsce Weronika Knapczyk, podinspektor Sekretariatu Urzędu Miasta i Gminy w Czarnym Dunajcu.
Wartość projektu pt. "Torfowiska wysokie - europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza" w ramach programu "Program Współpracy Interreg V-A Polska-Słowacja" wyniosła 5 078 516,33 zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zamknęło się w kwocie 4 058 067,37 zł.
Dziewiąte miejsce w Europie
- Wiedza przedstawiona jest w sposób ciekawy i łatwo przyswajalny, także dla młodszych odbiorców (kolorowe i multimedialne ekspozycje). Warto też zaznaczyć, że projekt zdobył 9. miejsce w Europie wśród przedsięwzięć nastawionych na ochronę dziedzictwa przyrodniczego - dodała Knapczyk.
Dzięki tej inwestycji na polsko-słowackim pograniczu powstały dwa muzea przyrodnicze z multimedialnymi ekspozycjami torfowisk. Zostały one umieszczone w zmodernizowanych w ramach projektu obiektach dziedzictwa kulturowego - drewnianym, historycznym budynku w centrum Chochołowa (tuż przy słowackiej granicy), której tradycyjna zabudowa jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oraz w budynku plebanii na dziedzińcu Zamku Orawskiego (niedaleko od granicy).
Żywy skansen i perła architektury drewnianej
- Wyjątkowość projektu polega na uzupełnieniu oferty turystycznej i stworzeniu jedynej takiej atrakcji w regionie. Dodatkowo wpisuje się ona w obecne trendy, które ukierunkowane są na obcowanie z naturą. Bardzo istotna jest też lokalizacja obiektu w miejscowości Chochołów, która jest żywym skansenem oraz perłą architektury drewnianej - podkreśliła przedstawicielka beneficjenta projektu Gminy Czarny Dunajec.
Dzięki realizacji projektu zbudowano kompleksowy polsko-słowacki produkt turystyczny związany z torfowiskami, który w znacznym stopniu zwiększył atrakcyjność pogranicza. Na potrzeby programu powstał również film animowany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lew rzucił się na lamparta. Nie przewidział jednego
- Jego głównymi bohaterami są cietrzew Tet i rosiczka Rosa. W obiekcie na stałe zasiada także Babka Zielarka, która ma do przekazania wiele cennych informacji dla gości muzeum (m.in. jakie zioła można znaleźć na torfowiskach i jaką odgrywają rolę wśród mieszkańców - przyp. red.) - podsumowała podinspektor Weronika Knapczyk.
Gmina Czarny Dunajec w ramach unijnego projektu wydała album pt. "Torfowiska. Magiczny spektakl natury", który jest zbiorem przepięknych fotografii, przedstawiających część tajemniczego i unikatowego świata torfowisk.
Album składa się z czterech rozdziałów, ukazujących różne aspekty torfowisk pogranicza polsko-słowackiego: odcienie pór roku, życie roślin i zwierząt, tekstury natury oraz barwy wschodów i zachodów.