Trwa ładowanie...
d3sr8it

Babiogórski niedźwiedź szykuje się do snu. Nagrała go wideo-pułapka

Sporych rozmiarów niedźwiedzia brunatnego zarejestrowała minionej nocy wideo-pułapka na Babiej Górze w Beskidach. - Skoro teraz go widzimy, to może znaczyć, że drapieżnik spędzi u nas zimę - powiedział w piątek Maciej Mażul z Babiogórskiego Parku Narodowego.

Share
d3sr8it

Gość specjalny na 60 - lecie BgPN :) .

Posted by Babiogórski Park Narodowy on Friday, October 23, 2015

d3sr8it

- Niedźwiedź szykuje się do zimy. Pożywia się, żeby zgromadzić jak największe zapasy tłuszczu. Zjada wszystko co jeszcze znajdzie, m.in. resztki borówek. Tuż przed snem wypełni żołądek czymś trudno strawnym, jak igły drzew - powiedział Mażul.

Buszującego po lesie drapieżnika zobaczyć można na facebookowym profilu Babiogórskiego Parku Narodowego.

Niedźwiedzia bardzo trudno spotkać w beskidzkich lasach. Zwierzę jest bardzo ostrożne i unika człowieka. Uchwycenie go przez wideo-pułapkę jest sporym wydarzeniem.

Jak przypomniał Mażul dorosły niedźwiedź pojawia się na terenie Parku od pewnego czasu. W grudniu ub.r. jego tropy zauważono w rejonie Czatoży. Przyrodnicy szli po nich, ale urwały się w pobliżu przełęczy Krowiarki. Latem tropów nie zauważono. - To była bardzo sucha pora. Zwierzę ich nie pozostawiało. Zresztą spory ruch turystów prawdopodobnie przepłoszył niedźwiedzia, który zaszył się w rzadziej uczęszczanych okolicach na Słowacji lub w rejonie Pilska - wyjaśnił.

d3sr8it

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. Waży do 250-300 kg. Żyje średnio 20-25 lat. W Polsce jest pod całkowitą ochroną.

Babiogórski Park Narodowy świętuje obecnie 60-lecie powstania. Jego teren obejmuje okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m n.p.m.). W 1977 r. okolica ta uznana została przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów.

d3sr8it

Podziel się opinią

Share
d3sr8it
d3sr8it
Więcej tematów