ŚwiatB. szef programu "Ropa za żywność" rezygnuje z pracy w ONZ

B. szef programu "Ropa za żywność" rezygnuje z pracy w ONZ

Były dyrektor ONZ-owskiego
splamionego skandalami programu "Ropa za żywność" Benon Sevan
złożył w niedzielę wieczorem rezygnację z pracy w ONZ. Uczynił to
dzień przed ogłoszeniem raportu, w którym ma znaleźć się zarzut,
że brał łapówki. Sevan nie przyznaje się jednak do winy.

Powołana przez ONZ niezależna komisja śledcza, kierowana przez byłego szefa Fed (banku centralnego USA) Paula Volckera, zamierza opublikować w poniedziałek trzeci z kolei tymczasowy raport na temat podejrzeń, że w trakcie realizacji programu pomocy humanitarnej dla Iraku w latach 1996-2003, opiewającego łącznie na 67 miliardów dolarów, dopuszczono się korupcji.

Sevan, były dyrektor wykonawczy programu, ma zostać oskarżony o to, że brał łapówki w zamian za przyznawanie lukratywnych kontraktów na zakup irackiej ropy egipskiej firmie AMEP. Do tego dojdzie zarzut utrudniania śledztwa. O zarzutach tych poinformował media adwokat Sevana, Eric Lewis. Dodał, że Sevan odrzucił oba oskarżenia.

W niedzielę wieczorem Lewis udostępnił mediom list, w którym 67- letni Sevan prosi sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana, aby skreślił go z listy pracowników ONZ.

Annan pozostawił go na tej liście z symbolicznym uposażeniem w wysokości jednego dolara rocznie, gdy Sevan przeszedł na emeryturę. Sekretarz generalny ONZ uczynił to, aby Sevan korzystał nadal z immunitetu. W zamian za immunitet były dyrektor miał też współpracować z komisją Volckera.

Agencja Reutera pisze, że być może Sevan chciał uprzedzić decyzję ONZ o skreśleniu go z tej listy, bo poprzednio ONZ dymisjonowała tych członków swego personelu, którym we wcześniejszych raportach Volckera zarzucono korupcję.

W ramach programu "Ropa za żywność" objęty sankcjami międzynarodowymi Irak kupił w latach 1996-2003 za wpływy z kontrolowanej przez ONZ sprzedaży ropy naftowej żywność, lekarstwa i inne artykuły pierwszej potrzeby na sumę 67 miliardów dolarów.

Po obaleniu Saddama Husajna pojawiły się zarzuty, że personel zatrudniony przy programie faworyzował niektórych pośredników i dostawców w zamian za korzyści finansowe. Amerykański szef grupy inspektorów wojskowych Charles Duelfer ocenił, że korupcja w ramach programu "Ropa za żywność" pochłonęła 1,7 miliarda dolarów.

Z kolei nowe władze Iraku ogłosiły listę zagranicznych ugrupowań i osobistości, które przy okazji kontraktów w programie "Ropa za żywność" otrzymywały łapówki od irackiego reżimu baasistowskiego. Saddam oczekiwał w zamian przychylności politycznej.

Były szef amerykańskiego banku centralnego Paul Volcker, któremu Annan powierzył zbadanie tego skandalu, już we wcześniejszym raporcie, z 3 lutego br., uznał za podejrzane cztery wpłaty na konto Sevana, w łącznej wysokości 160 tysięcy dolarów. Sam Sevan podał w deklaracji majątkowej dla ONZ, że pieniądze te otrzymał od swej ciotki, obecnie nieżyjącej.

W liście do Annana ogłoszonym w niedzielę Sevan, dyplomata cypryjski, który przepracował w ONZ 40 lat, skarży się, że sekretarz generalny i jego współpracownicy zamiast go bronić, uczynili z niego kozła ofiarnego. Pisze, że nie jest człowiekiem, który mógłby zaryzykować całą swą karierę dla 160 tysięcy dolarów.

Nowy raport Volckera zajmie się zapewne także Aleksandrem Jakowlewem, wysokim urzędnikiem ONZ w pionie zakupów programu "Ropa za żywność".

Rosjanin podał się do dymisji w lipcu, gdy ONZ ogłosiła, że w jego sprawie trwa dochodzenie, aby ustalić, czy nie było konfliktu interesów w związku z tym, iż pomógł swemu synowi załatwić pracę w firmie, która wykonywała zamówienia dla ONZ. Na polecenie komisji Volckera biuro Jakowlewa opieczętowano.

W raporcie ogłoszonym wczesną wiosną Volcker obciążył odpowiedzialnością za wypadki korupcji w programie "Ropa za żywność" oprócz Sevana także kilku innych funkcjonariuszy ONZ, ale nie Annana. Annanowi wytknął tylko, że nie zbadał potencjalnego konfliktu interesów w wypadku jednego z kontraktów, przyznanego przez ONZ firmie szwajcarskiej, w której pracował syn sekretarza generalnego ONZ, Kojo Annan.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)