Trwa ładowanie...
d1iwtw4

B. prezydent Ukrainy Leonid Kuczma spotkał się z wysłannikiem Rosji ds. Donbasu

• Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma spotkał się z rosyjskim negocjatorem ws. Donbasu
• Z ramienia Rosji jest nim Boris Gryzłow
• Omawiano uregulowania sytuacji w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prorosyjscy separatyści
Prorosyjscy separatyści (AFP, Fot: ALEKSEY FILIPPOV)
d1iwtw4

Rzeczniczka Kuczmy Daria Olifer przekazała na Facebooku, że rosyjski polityk, były przewodniczący Dumy Państwowej (w latach 2003-2011), przyjechał do Kijowa, by omówić przygotowania do zaplanowanego w najbliższą środę posiedzenia trójstronnej grupy kontaktowej ds. konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Olifer ujawniła, że przed rozmową z wysłannikiem Rosji Kuczma rozmawiał z przedstawicielem OBWE w trójstronnej grupie Martinem Sajdikiem. O żadnych innych szczegółach tego spotkania nie poinformowała. "Będzie to pierwsze posiedzenie grupy w 2016 roku" - dodała Olifer.

30 grudnia przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy uzgodnili, że mińskie porozumienia w sprawie konfliktu w Donbasie zostaną przedłużone na rok 2016. Prezydenci Ukrainy Petro Poroszenko, Rosji Władimir Putin i Francji Francois Hollande oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas rozmowy telefonicznej omówili także przygotowania do wyborów lokalnych w Donbasie, zaznaczając, że powinny się odbyć na początku 2016 roku.

d1iwtw4

Przedłużenie na rok 2016 terminu realizacji ustaleń z Mińska było oczekiwane. Od września na wschodzie Ukrainy utrzymuje się rozejm, jednak dochodzi do sporadycznych starć między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi, a wiele z punktów porozumienia nie zostało jeszcze w pełni wprowadzonych w życie.

Pierwotnie porozumienie miało zostać wdrożone do końca 2015 roku i miało doprowadzić do odzyskania przez Ukrainę pełnej kontroli nad granicą z Rosją, do czego do tej pory nie doszło.

Przeprowadzona 30 grudnia rozmowa była pierwszą dyskusją przywódców państw czwórki normandzkiej od ich spotkania w Paryżu 2 października. W komunikacie napisano, że "podkreślili oni znaczenie pełnego wprowadzania w życie w 2016 roku środków z Mińska".

Porozumienia pokojowe z Mińska, podpisane na początku lutego 2015 roku dzięki francusko-niemieckiej mediacji, przyczyniły się do praktycznego zakończenia aktywnej fazy walk na wschodzie Ukrainy.

d1iwtw4

Oprócz zawieszenia broni i przejęcia przez Ukrainę kontroli nad granicą z Rosją porozumienia z Mińska przewidują też wybory samorządowe w Donbasie. Ukraińcy powinni przeprowadzić reformę konstytucyjną na Ukrainie, by dać więcej autonomii terenom opanowanym przez separatystów i zorganizować te wybory.

Konflikt między siłami rządowymi a separatystami na wschodzie Ukrainy trwa od kwietnia 2014 roku. Według najnowszego raportu Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) w konflikcie tym zginęło ponad 9 tys. osób, a ponad 20 tys. zostało rannych.

d1iwtw4

Podziel się opinią

Share
d1iwtw4
d1iwtw4
Więcej tematów