B. polityk PO oskarżony o posiadanie narkotyków
B. członek zarządu podszczecińskich Polic Cezary Atamańczuk został oskarżony o posiadanie narkotyków, prowadzenie samochodu pod ich wpływem oraz złożenie policjantowi korupcyjnej propozycji. Sprawę zatrzymanego razem z nim innego b.
samorządowca, Michała Łuczaka umorzono.
Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz, akt oskarżenia prokuratura skierowała do sądu. - Sprawę Ł., któremu początkowo zarzucono posiadanie nieznacznej ilości narkotyków umorzono z powodu niepopełnienia zarzucanego czynu, bo okazało się, że znalezione narkotyki w całości należały do A. - dodała Wojciechowicz.
Dwóch samorządowców PO, 31-letni Cezary Atamańczuk oraz ówczesny przewodniczący sejmiku zachodniopomorskiego 32-letni Michał Łuczak, zostało zatrzymanych przez policję 14 listopada 2008 na terenie powiatu polickiego do rutynowej kontroli drogowej. W samochodzie, którym jechali, znaleziono substancje mogące być, w ocenie policjantów, narkotykami. W związku z tym obu mężczyzn umieszczono na 48 godzin w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Sąd nie zdecydował o areszcie dla nich.
Według aktu oskarżenia Atamańczuk miał przy sobie "środek odurzający w postaci ziela konopi innych niż włókniste w ilości 0,96 grama netto i substancję psychotropową w postaci siarczanu amfetaminy w ilości 0,56 grama netto".
Prokuratura twierdzi, że oskarżony prowadził samochód będąc pod wpływem substancji psychotropowej. Obiecał także policjantom łapówkę - oferował im zakup gruntu po atrakcyjnych cenach oraz pieniądze.
W śledztwie ustalono, że po zatrzymaniu Atamańczuk znajdował się pod wpływem środków psychotropowych. Miał we krwi substancję znajdującą się w zielu konopi i produktach z niego otrzymywanych - haszyszu i marihuanie oraz amfetaminę.
Ekspertyza chemiczna wykazała, że znaleziony w samochodzie oskarżonego "skręt" to mieszanina tytoniu papierosowego z marihuaną, zaś znaleziony w portfelu Atamańczuka biały proszek zwierał siarczan amfetaminy.
B. samorządowiec przyznał się jedynie do posiadania narkotyków. Grozi mu do 10 lat więzienia.
Obaj mężczyźni następnego dnia po zatrzymaniu zostali wykluczeni z Platformy Obywatelskiej. Cofnięto im także partyjne rekomendacje do pełnienia funkcji. Zrezygnowali z nich krótko potem.
Nazwisko Atamańczuka ostatnio znów pojawiło się w mediach. Kandydujący w ostatnich wyborach parlamentarnych do sejmu były samorządowiec mógłby zająć miejsce w sejmie po pośle PO Sławomirze Nitrasie, który otwiera listę kandydatów tej partii do PE w okręgu zachodniopomorskim. W przekazanym mediom oświadczeniu Atamańczuk napisał jednak, że "nie rozważa przyjęcia mandatu posła na sejm".