AwtoZAZ w FSO, Donbas w Hucie Częstochowa
**Podczas VIII Szczytu Gospodarczego Polska-Ukraina w Gdyni podpisano umowy na sprzedaż 20% akcji FSO ukraińskiemu AwtoZAZowi i Huty Częstochowa - Donbasowi.**
30.06.2005 | aktual.: 01.07.2005 08:58
Minister gospodarki Jacek Piechota stwierdził, że to ważni dla nas inwestorzy. Podkreślił, że te umowy oznaczają rozwiązanie doraźnych problemów dla Częstochowy i FSO, a także możliwości rozwojowe dla tych firm oraz wejscie na ukraiński rynek.
Strony podpisały też umowę dotyczącą współpracy turystycznej.
Wcześniej prezydent Aleksander Kwasniewski kolejny raz zadeklarował, że Polska będzie adwokatem i orędownikiem ukraińskich dążeń do Unii Europejskiej.
Wiktor Juszczenko zapowiedział, że w stosunkach z Polską konieczne jest opracowanie zasad współpracy w różnych dziedzinach także gospodarczych.
Podkreślił, że jeszcze sześć miesiecy temu na Ukrainie dominowała szara strefa. Zadeklarował, że on i rząd zrobią wszystko, by ułatwić Polakom prowadzenie interesów na Ukrainie. Polscy przedsiębiorcy narzekają na niejasne zasady działania ukraińskiej gospodarki.
Na gdyński szczyt przyjechali biznesmeni, przedstawiciele resortów i agencji rządowych odpowiedzialnych za gospodarkę oraz wojewodowie i reprezentanci samorządów terytorialnych. Głównym organizatorem spotkania były Krajowa Izba Gospodarcza i Klub Wschodni przy wsparciu ministra gospodarki.
Na konferencji prasowej kończącej szczyt Kwaśniewski podkreślił, że we współpracy polsko-ukraińskiej rozpoczyna się nowy etap. Pokazujemy, że za słowami idą czyny, że nie zajmujemy się wyłącznie historią, ale myślimy również o dniu codziennym, o przyszłości - powiedział prezydent.
Zdaniem Wiktora Juszczenki, możliwe jest przyjęcie takiego planu działań, że współpraca ukraińsko-polska będzie we wszystkich dziedzinach, na "realnym poziomie". Podkreślił, że kiedy kontaktują się dwa narody, zawsze znajdują konstruktywne rozwiązania.
Zobacz także:
Minister skarbu o ukraińskich inwestycjach