Trwa ładowanie...
07-12-2014 14:33

Awaria elektrowni jądrowej na Ukrainie. Komunikat PAA ws. braku zagrożenia dla Polski

W związku z listopadową awarią w elektrowni jądrowej w Zaporożu Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat, w którym zapewnia, że na terenie Polski brak jest zagrożenia radiacyjnego.

Share
Awaria elektrowni jądrowej na Ukrainie. Komunikat PAA ws. braku zagrożenia dla PolskiŹródło: Wikipedia
d3me1sr

3 grudnia media poinformowały o awarii, która nastąpiła 28 listopada w Zaporożu na południowym wschodzie Ukrainy. Tego dnia zaporoska elektrownia odłączyła blok od systemu energetycznego kraju, co wywołało problemy z dostawami prądu.

"Ukraińska Prawda" pisała wówczas, że przez kilka godzin nie było prądu w części Kijowa, podstołecznych miastach, a także m.in. w Odessie, Sumach, Lwowie, Chmielnickim i Połtawie. Przerwy w dostawach energii miały też nastąpić na anektowanym przez Rosję Krymie oraz w Donbasie, gdzie trwają walki pomiędzy siłami ukraińskimi i separatystami, wspieranymi przez Rosję.

Komunikat PAA

Na stronie Państwowej Agencji Atomistyki pojawiło się oświadczenie zatytułowane "Komunikat ws. sytuacji na Ukrainie - brak jakiegokolwiek zagrożenia dla mieszkańców Polski". Możemy w nim przeczytać, że w związku z rozpowszechnianiem przez nieodpowiedzialne osoby nieprawdziwej informacji o zagrożeniu spowodowanym incydentem w ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże na Ukrainie, PAA informuje, że brak jest jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego dla Polski.

d3me1sr

PPA podkreśla, że sytuacja radiacyjna kraju jest na bieżąco całodobowo monitorowana przez Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych. "Na podstawie danych z systemu stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie stwierdzono żadnych odchyleń od wartości normalnych. Nie odnotowano wzrostu poziom mocy dawki promieniowania gamma na terenie Polski" - czytamy w komunikacie PAA.

"Po usunięciu usterki, w dniu 5 grudnia 2014 r. blok III zaproroskiej elektrowni jądrowej został podłączony do sieci. Na podstawie powyższych informacji Państwowa Agencja Atomistyki stwierdza brak jakichkolwiek zagrożeń radiacyjnych" - głosi komunikat.

Rzeczniczka PAA zamieściła tez uspokajająca informację na Twitterze.

PAA zamieściło też infografikę pokazującą, co wydarzyło się w zaporoskiej elektrowni.

Po awarii w elektrowni w Zaporożu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła, że reaktor został bezpiecznie wyłączony i nie doszło do skażenia. MAEA, powołując się na ukraiński inspektorat nuklearny, poinformowała też, że zamknięcie reaktora nie spowodowało uwolnienia żadnych materiałów radioaktywnych.

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największy tego typu obiekt w Europie. Składa się z sześciu reaktorów jądrowych.

d3me1sr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3me1sr
d3me1sr
Więcej tematów