PolskaAutorski model elektrycznej pracy serca pomaga we wczesnej diagnostyce

Autorski model elektrycznej pracy serca pomaga we wczesnej diagnostyce

Prof. Jerzy Janicki z poznańskiego Instytutu Badań Fizykomedycznych opracował metodę, która wspomaga wczesną diagnostykę chorób serca. Jak wynika z badań, choroby niedokrwienne serca i zawały są jednymi z głównych przyczyn zgonów z Polsce.

Autorski model elektrycznej pracy serca pomaga we wczesnej diagnostyce
Źródło zdjęć: © Fotolia

26.10.2015 | aktual.: 27.10.2015 14:27

- Choroba niedokrwienna serca plus zawały to jest ok. 50 proc. zgonów. W związku z tym wczesne wykrycie tego schorzenia jest bardzo istotne dla zdrowia, dla naszego samopoczucia, ale również dla rozpoczęcia pewnych procesów terapeutycznych - podkreślił prof. Jerzy Janicki z Instytutu Badań Fizykomedycznych (IBF).

Metoda Satro EKG została opracowana w IBF i opiera się na autorskim modelu elektrycznej pracy serca SFHAM stworzonym przez prof. Janickiego.

- Model opisuje powstawanie potencjałów w czasie depolaryzacji mięśnia sercowego, a więc również obrazuje dynamikę pracy serca. Mamy informacje o poszczególnych fragmentach, przede wszystkim przegrodzie międzykomorowej, ścianie przedniej, dolnej, bocznej, informacje o aktywności tych fragmentów - tłumaczył profesor.

Prace nad opracowaniem metody trwały ok. 20 lat. Przez ten okres przeprowadzonych zostało wiele badań referencyjnych, które potwierdziły, że dzięki tej metodzie możliwe jest wykrycie nawet niewielkich zmian w funkcjonowaniu serca.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)