ŚwiatAutor studium o szczepionce bez prawa wykonywania zawodu

Autor studium o szczepionce bez prawa wykonywania zawodu

Lekarz, który twierdził, że istnieje związek między potrójną szczepionką MMR dla dzieci (świnka, odra, różyczka) a autyzmem, stracił prawo wykonywania zawodu w Wielkiej Brytanii za złamanie zasad etyki zawodowej.

Gremium dyscyplinarne General Medical Council (GMC) uznało, że dr Andrew Wakefield, który w 1988 roku opublikował studium, wiążące autyzm z chorobą jelit oraz ze szczepionką MMR, prowadził badania "nieuczciwie", "w sposób wprowadzający w błąd" i "nieodpowiedzialnie".

Orzeczenie GMC oznacza, że Wakefield, który mieszka obecnie i pracuje w USA, nie może praktykować medycyny w Wielkiej Brytanii, natomiast wolno mu nadal wykonywać zawód lekarza w innych krajach.

Agencja Reutera odnotowuje, że studium Wakefielda, opublikowane w czasopiśmie medycznym "Lancet", choć zostało potem zdyskredytowane, to jednak doprowadziło w USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach do znacznego spadku liczby dzieci, szczepionych przeciw śwince, odrze i różyczce. "Lancet" formalnie wycofał artykuł Wakefielda w lutym 2010 roku.

Obawy rodziców przed podawaniem dzieciom szczepionki MMR spowodowały w ostatnich latach wzrost liczby zachorowań na odrę w USA, a także w Wielkiej Brytanii i niektórych innych krajach europejskich. Dane za 2008 rok dla Anglii i Walii mówią o 70-procentowym wzroście zachorowalności w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wakefield nigdy nie przyznał się do błędu, twierdzi, że padł ofiarą "nieuzasadnionych i niesprawiedliwych zarzutów". Właśnie taka postawa skłoniła GMC do trwałego pozbawienia go prawa wykonywania zawodu lekarza; uznano, że tymczasowe zawieszenie byłoby niewystarczające.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)