Autobiografia legendarnego hakera Kevina Mitnika wkrótce po polsku
Rok po amerykańskiej premierze ukazuje się w Polsce książka "Duch w sieci" - autobiografia Kevina Mitnika, jednego z najbardziej znanych na świecie hakerów komputerowych. Przez lata unikał on aresztowania, będąc podejrzanym o włamania do systemów FBI czy Pentagonu.
Znanemu również pod pseudonimem "Condor" cyberwłamywaczowi udowodniono m.in. włamanie się do sieci komputerowych kilku dużych firm z branży IT. Podejrzewany jest także o zdobywanie danych z serwerów FBI, Pentagonu czy kalifornijskiego DMV (Departament of Motor Vehicles) - także w czasach, gdy amerykański system sprawiedliwości aktywnie ścigał go w całym USA.
Mitnick był kilkukrotnie skazany za przestępstwa komputerowe - nigdy jednak nie zarzucono mu czerpania z nich korzyści materialnych. Książka napisana wspólnie z Williamem L. Simonem nie zawiera wielu opisów technicznych włamań czy ataków, jakie haker mógł przeprowadzać na systemy komputerowe. Autorzy skupiają się na tym, z czego był najbardziej znany - socjotechniki i inżynierii społecznej.
"Duch w sieci" to napisana w konwencji thrillera opowieść o tym, jak łatwo Mitnick manipulował osobami odpowiedzialnymi za kluczowe dane - programistami, sekretarkami, pracownikami technicznymi korporacji. To od nich zdobywał hasła dostępu, informacje o kolejnych osobach mogących zdradzić mu sekrety korporacji.
Jednym z jego bardziej znanych "osiągnięć" jest wydobycie od pracownika jednej z amerykańskich firm telekomunikacyjnych prywatnego numeru telefonu aktorki Lucille Ball. Książka to również historia hakera, który przez wiele lat unikał ujęcia przez FBI, wciąż prowadząc swoją działalność.
Pierwsze udowodnione przestępstwo Mitnick popełnił mając zaledwie 12 lat. Wykorzystał nieszczelny system biletów autobusowych - od znajomego kierowcy dowiedział się co dokładnie oznaczają dziurki wykonywane na biletach kasownikiem oraz gdzie kupić takie urządzenie. Bilety wydawane były przez kierowców po uiszczeniu opłaty, ale pozwalały również na przesiadki i kontynuacje podróży innym autobusem. Mitnick sam znakował więc znalezione na śmietniku zajezdni autobusowej kartoniki i udając "przesiadkowicza" poruszał się za darmo po całym okręgu Los Angeles.
Działalnością hakerską zajął się dopiero kilka lat później, początkowo łamiąc systemy opłat w budkach telefonicznych - z biegiem czasu zajmował się jednak coraz poważniejszymi włamaniami. W 1979 roku, w wieku 16 lat, uzyskał nieautoryzowany dostęp do systemów firmy DEC (Digital Equipment Corporation) i skopiował znajdujące się tam oprogramowanie. Dziewięć lat później amerykański sąd skazał go za to na 12 miesięcy więzienia.
Kolejny raz na ślad jego działalności władze wpadły w 1992 roku, jednak aż przez trzy lata udawało mi się unikać złapania, między innymi dzięki wykorzystywaniu fałszywych tożsamości i danych informatorów FBI, które - jak się podejrzewa - zdobywał stosując niemal wyłącznie socjotechnikę, bez potrzeby faktycznego włamania do systemów komputerowych. Po aresztowaniu Mitnick spędził w więzieniu pięć lat, a przez kolejne dwa miał sądowy zakaz korzystania z internetu.
Obecnie haker prowadzi firmę konsultingową, oferującą szkolenia i doradztwo z zakresu bezpieczeństwa IT.
Polska edycja książki "Duch w sieci" ukazuje się nakładem wydawnictwa Pascal. Autorem przekładu jest Tomasz Macios. Książka ukazuje się rok po wydaniu amerykańskiego oryginału.