Austriacka pomoc dla ofiar prześladowań nazistowskich
Osoby będące bezpośrednimi ofiarami prześladowań nazistowskich, zatrudnionymi przymusowo w czasie wojny na terytorium dzisiejszej Austrii, oraz b. więźniowie obozu koncentracyjnego Mauthausen mogą ubiegać się o pomoc humanitarno-socjalną i medyczną ze środków Austriackiego Funduszu "Pojednania, Pokoju i Współpracy".
14.02.2005 | aktual.: 14.02.2005 12:14
Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" poinformowała, że we współpracy z Polską Unią Ofiar Nazizmu, uruchomiła 9 nowych projektów pomocy o łącznej wartości 6,6 mln euro.
Formy pomocy to: zwrot kosztów zakupu leków oraz sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego, zwrot kosztów zabiegów rehabilitacyjnych, operacji i zabiegów chirurgicznych oraz badań specjalistycznych, dofinansowanie pobytu w hospicjum lub w domu opieki, jednorazowe, dwutygodniowe kuracje w sanatoriach krajowych, jednorazowy zasiłek na doraźną opiekę pielęgnacyjną i medyczną dla obłożnie chorych.
Warunkiem uzyskania pomocy humanitarno-socjalnej i medycznej jest przesłanie do Fundacji wniosku w terminie do 31 maja 2005 roku. Wymagana będzie odpowiednia dokumentacja medyczna, względnie skierowanie do sanatorium, czy też zaświadczenie ośrodka pomocy społecznej. Szczegółowych informacji udziela Ośrodek Informacyjny FPNP w Warszawie przy ul. Wspólnej 30, tel. 629 73 35, 623 26 82, 623 27 73 oraz Biuro Wykonawcze PUON tel. 626 92 33.
Przekazane przez stronę austriacką środki finansowe pochodzą z niewykorzystanej, resztkowej części funduszu utworzonego przez rząd Austrii i gospodarkę austriacką na świadczenia dla osób, które w okresie II wojny światowej wykonywały prace przymusowe na rzecz III Rzeszy na terytorium dzisiejszej Republiki Austrii.