Trwa ładowanie...
Austria

Austriacka policja poszukuje sobowtóra Hitlera w jego rodzinnym mieście

Austriacka policja poszukuje mężczyzny, który w mieście rodzinnym Hitlera, Braunau am Inn, ukazuje się publicznie w stroju jednoznacznie przypominającym przywódcę III Rzeszy - podała miejscowa prasa. Gloryfikowanie nazizmu jest w Austrii karalne.

Share
Austriacka policja poszukuje sobowtóra Hitlera w jego rodzinnym mieście
Źródło: PAP/EPA
d19u5s3

- Wiele razy widziałem tego mężczyznę w Braunau i zastanawiałem się, czy to coś oznacza - powiedział mieszkaniec miasteczka na północnym wschodzie kraju, cytowany przez dziennik "Oberoesterreichische Nachrichten".

Mężczyzna, którego wiek ocenia się na 25-30 lat, miał charakterystyczne uczesanie i wąsik, a także nosił mundur mogący pochodzić z czasów nazistowskich. Ostatni raz był widziany w lokalnej księgarni, gdzie przeglądał pozycje poświęconej drugiej wojnie światowej. W miejscowym barze miał się przedstawić jako "Harald Hitler".

d19u5s3

Co najmniej raz mężczyzna został sfotografowany przed domem rodzinnym Hitlera.

"Gloryfikowanie Hitlera jest karalne"

"Oberoesterreichische Nachrichten" cytują opinię rzecznika prokuratury, Aloisa Ebnera, który podkreślił, że "zauważalne dla innych gloryfikowanie osoby Adolfa Hitlera jest karalne".

Hitler urodził się w Braunau am Inn 20 kwietnia 1889 roku. O trzypiętrowy dom, w którym przyszedł na świat przyszły przywódca III Rzeszy i jeden z największych zbrodniarzy wojennych XX wieku, toczy się spór prawny.

W grudniu zeszłego roku rząd austriacki wywłaszczył budynek, wypłacając finansową rekompensatę jego właścicielce, aby dom nie stał się celem pielgrzymek neonazistów. Miejsce to przeznaczono na siedzibę organizacji charytatywnej. Właścicielka zaskarżyła decyzję o wywłaszczeniu do sądu.

d19u5s3

Podziel się opinią

Share
d19u5s3
d19u5s3
Więcej tematów