Trwa ładowanie...
d3oup6q

Austria: za kilka dni ruszą wypłaty odszkodowań

Rząd Austrii ogłosił w czwartek, że rozpocznie w ciągu najbliższych dni wypłaty odszkodowań za pracę przymusową podczas wojny, po tym jak federalny sąd USA oddalił pozwy przeciwko austriackim firmom.

d3oup6q

W środę sędzia Shirley Kram zdecydowała o oddaleniu dwóch ostatnich pozwów przeciwko firmom austriackim. Wycofanie pozwów i nieskładanie ich w przyszłości było warunkiem uruchomienia przez Austriaków środków finansowych na odszkodowania.

Odszkodowania od Austrii (która w 1938 r. została zaanektowana przez nazistowskiej Niemcy) przysługują 150 tys. byłym pracownikom przymusowym, głównie z sześciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Rząd austriacki utworzył odszkodowawczy Fundusz Pojednania w wysokości ok. sześciu miliardów szylingów (436 milionów euro). Wysokość wypłat wyniesie od 20 tys. do 105 tys. szylingów na osobę, w zależności od rodzaju i warunków pracy.

Osoby deportowane do pracy niewolniczej (czyli do obozów koncentracyjnych) na terenie Austrii otrzymają po 105 tys. szylingów (7600 euro). Robotnikom przymusowym, zatrudnionym w przemyśle, przysługuje po 35 tys. szylingów (2540 euro), a pracującym na roli po 20 tys. (1450 euro).

Polaków uprawnionych do otrzymania odszkodowań od Austrii jest 21,2 tys. Otrzymają łącznie 40 mln euro.(ck)

d3oup6q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oup6q
Więcej tematów