Trwa ładowanie...
d1oyfcn

Australia: Canberra ma 89 lat

Stolica Australii, Canberra, obchodzi w poniedziałek 89. urodziny. Jest miastem wyjątkowym m.in. dlatego, że zbudowano ją od zera na pustkowiu, z potrzeby politycznej. Z okazji święta mieszkańcy mają dzień wolny od pracy. W mieście odbywa się wielka parada uliczna oraz koncerty na wolnym powietrzu.

d1oyfcn
d1oyfcn

Licząca 300 tys. mieszkańców Canberra jest miastem polityków i urzędników. Powstała z potrzeby politycznej: gdy w 1901 powołano niepodległe państwo australijskie, wynikł spór między dwoma największymi stanami, Victorią i Nową Południową Walią, czy stolicą nowego państwa ma być Melbourne, czy Sydney. Spór rozwiązano w ten sposób, że zdecydowano się zbudować nowe miasto.

Konkurs na zaprojektowanie stolicy wygrał amerykański architekt, Walter Burley-Griffin. Stworzył on miasto symetrycznie zbudowane wokół położonego w centrum na wzgórzu parlamentu i sztucznego jeziora. 89 lat temu położono kamień węgielny. Trwająca 5 lat budowa pochłonęła ponad miliard dolarów.

Położona z dala od oceanu Canberra jako jedyne miasto w Australii ma bardzo ostry klimat, z temperaturą spadającą zimą poniżej zera. Nazwa pochodzi od aborygeńskiego słowa "canberry", oznaczającego miejsce spotkań. (iza)

d1oyfcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oyfcn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj