Aukcyjny rekord za dzieło sztuki chińskiej
Malowany na jedwabiu chiński obraz z połowy XVIII wieku został sprzedany na aukcji w Paryżu za 6,06 mln euro. Jest to rekordowa cena za dzieło sztuki sprzedane we Francji - podał dom aukcyjny Christie.
Malowidło przedstawia ucztę wydaną dla uczczenia zwycięstwa cesarza Qianlong (Cien-lung) nad południowymi prowincjami. Zwój przechowywany jest w oryginalnej, rzeźbionej szkatułce z czerwonej laki. Wykonany został przez nadwornych artystów cesarza, Zhanga Tingyana i Jin Kuna, ok. 1748 roku.
Cenę malowidła szacowano na 800 tys. - 1,2 mln euro.
Dzieło należało do kolekcji Paula Doumera, gubernatora generalnego Indochin w latach 1897-1902, zamordowanego w 1932 roku.
W ubiegłym roku na aukcji domu Sotheby w Melbourne XIX-wieczna kopia innego cesarskiego zwoju z tego samego okresu, długości niemal siedmiu metrów, przedstawiająca polowanie cesarza Qianlonga na jelenie, została sprzedana za 564 tysiące dolarów. Oryginał wyszedł spod ręki jezuity Giuseppe Castiglione. Cesarz Qianlong patronował jezuitom w Chinach.
Cesarz Qianlong (1711-99) z mandżurskiej dynastii Qing panował w latach 1736-1796. Cesarstwo chińskie osiągnęło wtedy największy rozkwit i potęgę w swych dziejach, a dzięki rozwojowi rolnictwa i rzemiosła jego ludność wzrosła ponad dwukrotnie (do ok. 400 mln). Cesarz powiększył, na drodze zwycięstw wojennych oraz zręcznej dyplomacji, obszar cesarstwa niemal dwukrotnie, rozszerzając panowanie Chin nad Azją Środkową aż do Pamiru i na Mongolię; jego zwierzchnictwo uznały też Korea, Wietnam, Nepal, Birma i Syjam. Przywrócił także kontrolę nad Tybetem.
Za jego panowania nastąpił rozkwit literatury, nauki i sztuki. Sam cesarz był również uzdolnionym poetą, malarzem i kaligrafem. Po 60 latach panowania abdykował.