PolskaAtrapa zamiast bojowych środków trujących

Atrapa zamiast bojowych środków trujących

W schronie pod budynkiem likwidowanej szkoły budowlanej w Kielcach znaleziono pojemniki zawierające atrapy bojowych środków trujących. Ich oznakowanie wskazywało, że są to prawdziwe środki trujące - powiedział dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego Andrzej Martoś.

13.08.2003 | aktual.: 13.08.2003 15:39

"Te fiolkowe eksponaty prawdopodobnie służyły w latach 70. do szkolenia na lekcjach przysposobienia obronnego. Powstały w warsztatach szkoły farbiarskiej we Wrocławiu. Śmiercionośne związki chemiczne naśladują w tych zestawach neutralne dla zdrowia barwione ciecze i substancje stałe (m.in. wosk), które miały unaocznić charakterystyczny wygląd bojowych środków trujących, zwłaszcza ich kolor i konsystencję" - wyjaśnił Martoś, przeniesiony do rezerwy pułkownik wojsk chemicznych.

Martoś dodał, że niezależnie od niebudzącej wątpliwości zawartości fiolek oznakowanych nazwami groźnych dla życia chemikaliów, wszystkie znalezione w szkolnym schronie pojemniki z "truciznami" przekazano pracownikom firmy, która profesjonalnie zajmuje się utylizacją niebezpiecznych związków.

O odnalezieniu w schronie pojemników, które mogą zawierać bojowe środki trujące, poinformował dziennikarzy w środę przed południem prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Według niego, pracownicy magistratu natknęli się na "bojowe środki trujące" w podziemiu szkoły, po tym jak w jednej z szaf pracowni chemicznej znaleźli rtęć i arszenik - substancje, które powinny być przechowywane w sejfie.

Początkowo podejrzewano, że pojemniki mogą zawierać bardzo niebezpiecznie bojowe środki trujące - m.in. iperyt, luizyt i fosgen. Zdaniem chemików, dostanie się do organizmu człowieka 0,15 mg/l iperytu grozi śmiercią. Dlatego podejrzane pojemniki natychmiast zabezpieczono, a specjaliści z wydziału ochrony środowiska i zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego przystąpili do badania znaleziska. Okazało się na szczęście, że były to jedynie atrapy śmiercionośnych związków chemicznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)