Trwa ładowanie...

Ataki na Polaków w Wielkiej Brytanii. Szef MSZ: nasi rodacy zasługują na ochronę

• Szef MSZ i MSWiA polecieli do Londynu w związku z pobiciami Polaków

• Waszczykowski: Polacy ciężko pracują i zasługują na opiekę

• "Po Brexicie zaczęły się pojawiać incydenty wobec Polaków"

Share
Ataki na Polaków w Wielkiej Brytanii. Szef MSZ: nasi rodacy zasługują na ochronę
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Przemek Wierzchowski
dly7zbc

Przypomnieliśmy władzom Wielkiej Brytanii, że Polacy są grupą, która dobrze integruje się ze społeczeństwem brytyjskim, która ciężko pracuje, płaci podatki i zasługuje na ochronę i opiekę - powiedział w Londynie szef MSZ Witold Waszczykowski.

Szef MSZ wraz z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem polecieli do Londynu w związku z pobiciami mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków. Na wspólnej konferencji z Błaszczakiem Waszczykowski zwrócił uwagę, że Polacy żyją w Wielkiej Brytanii od czasów II wojny światowej, a ich społeczność zwiększyła się po wejściu Polski do UE w 2004 r.

dly7zbc

- Przez te kilkadziesiąt lat znacząca populacja Polaków w Wielkiej Brytanii nie doznawała żadnych problemów, żadnych krzywd. Kilka miesięcy temu, na marginesie rozbudzonej kampanii przed decyzją o Brexicie i po referendum, zaczęły się pojawiać incydenty wobec Polaków - powiedział szef MSZ.

- Przypomnieliśmy więc władzom Wielkiej Brytanii, że Polacy są grupą, która integruje się dobrze ze społeczeństwem brytyjskim, która ciężko pracuje, płaci podatki i zasługuje na ochronę i opiekę - podkreślił Waszczykowski.

Strona polska - dodał minister - jest zobowiązana, że wielu brytyjskich polityków potępiło incydenty przeciw Polakom, m.in. premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

- Rozmawialiśmy dzisiaj szczegółowo ponad godzinę, jak dalej wybrnąć z tej sytuacji, jak możemy pomóc, czego możemy się spodziewać od władz brytyjskich, jak mogą zapewnić dalej bezpieczeństwo Polakom - relacjonował szef polskiej dyplomacji. Polscy ministrowie spotkali się ze swoimi odpowiednikami.

dly7zbc

Podziel się opinią

Share
dly7zbc
dly7zbc
Więcej tematów