Trwa ładowanie...
dymvajk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Atak talibów na bazę lotniczą w Peszawarze. Zginęły 32 osoby

29 żołnierzy i trzech cywilów zginęło w piątkowym ataku talibów na bazę pakistańskich wojsk lotniczych Badaber w Peszawarze w północno-zachodnim Pakistanie. Siły bezpieczeństwa zabiły 13 napastników. Informację tę podał na Twitterze rzecznik pakistańskiego wojska Asim Saleem Bajwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ataku dokonali prawdopodobnie bojownicy z ruchu powiązanego z Al-Kaidą
Ataku dokonali prawdopodobnie bojownicy z ruchu powiązanego z Al-Kaidą (PAP/EPA, Fot: Arshad Arbab)
dymvajk

Według świadków uzbrojeni napastnicy wtargnęli do meczetu na terenie bazy i zaczęli strzelać na oślep, zabijając 16 osób uczestniczących w porannej modlitwie.

Jak poinformował przedstawiciel pakistańskich oddziałów wojskowych, terroryści mieli na sobie kamizelki z materiałami wybuchowymi, byli też uzbrojeni w granaty, moździerze i kałasznikowy.

Ataku dokonali najprawdopodobniej bojownicy z powiązanego z Al-Kaidą ruchu Tahreek-e-Taliban Pakistan (TTP), który od 2007 r. walczy z rządem w Islamabadzie.

dymvajk

W czasie ataku w bazie przebywało ponad dwa tysiące osób - poinformował Bajwa. Napastnicy najpierw zaatakowali wartownię i próbowali przedostać się do bloku administracyjnego, lecz zostali powstrzymani przez siły bezpieczeństwa.

Baza powstała w latach 60. ubiegłego wieku; w ostatnich latach była wykorzystywana jako siedziba jednostek sił lotniczych.

Szef policji w Peszawarze Mubarik Zeb poinformował, że ekstremiści najprawdopodobniej przeprowadzili atak z okręgu Chajber znajdującego się na granicy z Afganistanem. Okręg ten uchodzi za tradycyjny bastion talibów.

Do ataku na bazę Badaber doszło w czasie ofensywy wojsk pakistańskich na miejscowych i zagranicznych bojowników w Północnym Waziristanie, położonym w północno-zachodniej części Pakistanu. Według danych pakistańskich sił wojskowych dotychczas w akcjach w tym regionie zginęło ponad 3 tys. bojowników.

Działania wojskowe przeciwko talibom nasilono po ich ataku w grudniu ub.r. na szkołę w Peszawarze. Zginęło wtedy ponad 150 osób, głównie dzieci.

dymvajk

Podziel się opinią

Share

dymvajk

dymvajk
Więcej tematów