Atak smogu w całej Polsce. W Lublinie norma przekroczona o 1150 proc., zabrakło skali

- Za żadne skarby nie wypuszczajcie dzieci, by bawiły się na dworze. Powietrze poważnie szkodzi zdrowiu, powinno być oznakowane tak, jak paczka papierosów - ostrzegali działacze Trójmiejskiego Alarmu Smogowego. W Lublinie wskazania dla najgorszego z pyłów PM2.5 wyskoczyły dziś poza skalę.

Atak smogu w całej Polsce. W Lublinie norma przekroczona o 1150 proc., zabrakło skali
Źródło zdjęć: © airindex | WP
Tomasz Molga

09.11.2018 | aktual.: 09.11.2018 15:15

Trójmiasto, Warszawa, Katowice, Kraków - to miasta, w których dziś rano wskaźniki smogu zaświeciły się już nawet nie kolorem czerwonym, ale bordowym. W Lublinie natężenie smogu było tak wysokie, że w szczycie zabrakło skali w tabeli pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. O świcie w piecach mieszkańców miasta przygasł ogień i wskazania smogomierza wróciły na skalę. Norma dla najgroźniejszego z rodzajów zanieczyszczenia, pyłu PM2.5, była przekroczona o 1150 proc.

- Jest mgła i brak wiatru. Nie ma możliwości przewietrzenia miasta - tłumaczy Andrzej Filipowicz, koordynator Lubelskiego Alarmu Smogowego. - Działa już program wymiany starych pieców na mniej kopcące, ale paradoksalnie problem się powiększa i notujemy rekordy zanieczyszczenia. Powstają nowe inwestycje, które blokują przewietrzanie miasta. Na przykład dla jednego z deweloperów uzbrajany jest teren dawnego poligonu "Górki Czechowskie". Powstał tam nasyp, który utrudnia dostęp powietrza i pochłanianie naszego smogu przez ponad 100-hektarowy las - dodaje rozmówca WP.

Obraz
© WIOŚ | WP

Polacy mają "niezłomne" płuca

- W miastach zachodniej Europy, przy stanie powietrza jaki mamy obecnie w Trójmieście ogłaszano by alarm, ograniczano wjazd aut do miasta i wprowadzano darmową komunikację miejską. W ocenie władz centralnych Polacy mają jednak inne, bardziej niezłomne płuca niż Niemcy czy Francuzi - krytykuje Trójmiejski Alarm Smogowy.

Obraz
© Facebook.com | Trójmiejski Alarm Smogowy

W Warszawie wskaźnik przy al. Niepodległości pokazał kolor bordowy, oznacza najwyższe zagrożenie). 9 listopada rano w stolicy pojawiło się ostrzeżenie z zaleceniem "unikania aktywności na dworze". Zanieczyszczenie powietrza wpływa szczególnie źle na dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Jak podają urzędnicy ratusza, jeżeli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie, dobowe stężenie może przekroczyć w sobotę warszawski poziom ostrzegania.

Problem smogu. Rak, zawały, wysoka śmiertelność

Prognoza pogody sprzyja utrzymywaniu się smogu. W całej Polsce jest i będzie bezwietrznie, przynajmniej do soboty.

Niepokój ekspertów od smogu wzbudza skok zanieczyszczeń pyłem PM 2.5. Jego rakotwórcze oddziaływanie przyczynia się do przedwczesnej śmierci 46 tys. osób rocznie (dane Europejskiej Agencji Środowiska). Niestety Polska jest na czołowym miejscu państw dotkniętych tym zagrożeniem. U Polaków wzrasta śmiertelność przy wystąpieniu zawału, udaru mózgu czy zatoru płuc. W 2016 roku potwierdziło to w specjalnym raporcie Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu wraz z Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także
Komentarze (168)