Trwa ładowanie...

Atak sinic w Bałtyku. Zobacz mapę kąpielisk, na których jest bezpiecznie

W środę Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o ataku sinic na niektórych nadbałtyckich kąpieliskach. Zakazy dotyczą 11 z nich. Poniżej przedstawiamy aktualną mapę zagrożeń.

Atak sinic w Bałtyku. Gdzie sytuacja jest najgorsza? Atak sinic w Bałtyku. Gdzie sytuacja jest najgorsza? Źródło: Getty Images
d3s2khj
d3s2khj

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że pomiary temperatury wody w rejonie Zatoki Gdańskiej wskazały w środę 20 stopni Celsjusza. Utrzymujące się dodatkowo wysokie temperatury powietrza i nasłonecznienie, a także brak znacznego falowania wpłynęły na pojawienie się i akumulację sinic nad Bałtykiem.

Jak przekazał Główny Inspektorat Sanitarny, ze wszystkich nadmorskich kurortów najgorsza sytuacja jest w Trójmieście.

Zakwit sinic odnotowano na wszystkich ośmiu kąpieliskach zlokalizowanych w Sopocie, a także na trzech kąpieliskach w Gdyni Orłowie, Redłowie oraz Śródmieściu. Na tych plażach jest aktualnie bezwzględny zakaz wchodzenia do wody.

Z kolei na kąpieliskach w Gdańsku GIS nie odnotował zagrożenia i tam nadal można bezpiecznie pływać w Bałtyku.

Mapka GIS
Źródło: GIS

Sinice. Jak sytuacja w innych miejscach?

Główny Inspektorat Sanitarny nie odnotował nadmiernego zakwitu sinic na innych kąpieliskach zlokalizowanych nad Bałtykiem.

d3s2khj

Bezpieczne można wchodzić do wody m.in. na Półwyspie Helskim, we Władysławowie, Ustce, Łebie czy w Kołobrzegu.

mapka GIS
Źródło: GIS

Z mapy przedstawionej przez portal SMHI wynika jednak, że pogorszenie sytuacji w tym zakresie może wystąpić niedługo na odcinku od Władysławowa aż do okolic Ustki.

mapka smhi.se
Źródło: smhi.se

Sinice. Negatywne skutki za zdrowia

Po czym poznać, że w danym miejscu mamy do czynienia z sinicami? Obserwujemy wówczas tzw. zakwit wody, czyli znaczącą zmianę zabarwienia, wynikającą z masowego namnażania się glonów. Na powierzchni wody mogą się wtedy unosić bezkształtne "kożuchy", często umiejscowione przy samym brzegu. Wyglądem przypominają rozlaną farbę, galaretkę, płatki lub pianę. Często towarzyszy im także zatęchły, ziemisty zapach - czytamy na sk.gis.gov.pl.

d3s2khj

Sanepid przypomina, że w przypadku zakwitu sinic zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze, po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Jak podkreśla GIS, sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

d3s2khj

Zobacz także: Nowa pogoda długoterminowa z IMGW. Wakacje w lipcu. Sprawdź prognozę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3s2khj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s2khj
Więcej tematów