Trwa ładowanie...

Atak ekstremistów w Chinach: 13 zabitych

Chińska policja zabiła 13 ekstremistów, którzy próbowali dokonać zamachu na gmach służb ochrony prawa w Sinkiangu (Xinjiang), muzułmańskiej prowincji na północnym zachodzie Chin - poinformowały miejscowe władze.

Share
Atak ekstremistów w Chinach: 13 zabitych
Źródło: AFP, fot: Peter PARKS
d2cw29k

"Dziś kryminaliści podprowadzili swój pojazd pod budynek służb bezpieczeństwa w Kargilik, w prefekturze Kasghar w Sinkiangu, i doprowadzili do wybuchu. Policja odpowiedziała stanowczo i zabiła 13 przestępców" - napisano na stronie internetowej władz regionalnych. Trzech policjantów zostało rannych.

Nie są znane żadne dalsze szczegóły.

Sinkiang zamieszkuje mniejszość ujgurska, lud turecki wyznający islam. Pekin zarzuca im dążenia separatystyczne i terroryzm. Chińskie władze twierdzą, że organizacje ekstremistyczne z Sinkiangu są powiązane z działającymi za granicą islamistycznymi grupami, jednak według ekspertów nie ma na to wielu dowodów.

Ujgurzy twierdzą, że są dyskryminowani przez chińskie władze, skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Ujgurscy działacze są zdania, że niechęć Ujgurów do władz w Pekinie jest też spowodowana napływem ludności należącej do chińskiej grupy etnicznej Han.

d2cw29k

Podziel się opinią

Share
d2cw29k
d2cw29k
Więcej tematów