Trwa ładowanie...
d4022cy
asf

ASF – padł kolejny dzik. Zagrożone hodowle świń w Wielkopolsce

Wirus ASF dotarł do zachodniej Polski. Afrykański pomór świń został wykryty u padłego dzika w powiecie wschowskim. Hodowle świń w Wielkopolsce są zagrożone.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wirus ASF został wykryty u dzika w powiecie wschowskim. Zagrożone są hodowle świń w Wielkopolsce.
Wirus ASF został wykryty u dzika w powiecie wschowskim. Zagrożone są hodowle świń w Wielkopolsce. (East News, Fot: Rafal JABLONSKI/East News)
d4022cy

Dzik chory na ASF został znaleziony w powiecie wschowskim w województwie lubuskim, niedaleko granicy z województwem wielkopolskim. Zwierzę potrącił samochód. Pobrana od dzika krew zawierała wirus afrykańskiego pomoru świń.

ASF w Wielkopolsce to potencjalna katastrofa dla hodowców trzody chlewnej. Co trzecia z 10 milionów świń w Polsce należy do ferm wielkopolskich. W wypadku rozprzestrzeniania się wirusa świnie będą masowo ubijane.

ASF wykryty w zachodniej Polsce. Zagrożone hodowle świń

Afrykański pomór świń występował dotąd przede wszystkim we wschodniej i centralnej Polsce – województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim. W 2019 roku w naszym kraju wykryto już blisko 50 ognisk wirusa, jednak żadne z nich nie znajdowało się na zachodzie kraju.

d4022cy

Zarażone ASF dziki często przekraczają granicę ze strony Białorusi. Afrykański pomór świń nie przenosi się na ludzi i nie jest groźny dla naszego zdrowia. Przy braku leczenia giną od niego całe hodowle świń i stada dzików.

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Marszałek Senatu dla WP. Grodzki mówi o nowych zadaniach dla Senatu

d4022cy

Podziel się opinią

Share
d4022cy
d4022cy
Więcej tematów