Aseksualni wkraczają do Polski
Kampanię promocyjną rozpoczyna nad Wisłą organizacja walcząca o prawa ludzi, którzy nie uprawiają seksu, informuje - "Metro".
Aseksualni nie kochają się, bo to nie sprawia im przyjemności. Swoją aseksualność odkrywają w okresie dorastania, gdy zauważają, że na płeć przeciwną nie reagują tak emocjonalnie, jak ich rówieśnicy. Nie interesuje ich też ta sama płeć, więc wykluczają w sobie homoseksualność. Jak mówi seksuolog prof. Zbigniew Lew Starowicz aseksualni stanowią 1,5% populacji, a więc w Polsce jest ich ponad pół miliona.
Właśnie te osoby chce zjednoczyć Aven, międzynarodowa organizacja walcząca o prawa aseksualnych, która wkracza do Polski - informuje dziennik.
Aven powstała w 2001 r. w amerykańskim Saint Louis. Założył ją David Jay, 20-letni aseksualista. Na początek stworzył forum dyskusyjne. Po pięciu latach Aven rozrosło się do organizacji zrzeszającej tysiące członków w wielu krajach - oprócz USA są już obecni m.in. we Francji, Holandii, Izraelu, Japonii, Niemczech.
W Polsce aseksualni również zaczęli swą działalność od stworzenia forum internetowego. Do tej pory mają 200 zarejestrowanych członków. Wejście Aven do Polski ma być poprzedzone specjalną kampanią w największych miastach - czytamy w gazecie.
Ruszamy najpóźniej na początku października. Będzie to kampania billboardowa - mówi Ann Harris, która stoi na czele 6-osobowego sztabu wolontariuszy odpowiedzialnych za wprowadzenie programu Aven w Polsce. Nie chce jednak zdradzać szczegółów projektu. Przekaz reklamowy ma być totalnym zaskoczeniem, więc proszę zrozumieć, że chodzi nam o utrzymanie całej sprawy w tajemnicy- tłumaczy.
Seksuolodzy uważają, że Aven może zwerbować w Polsce wielu nowych członków. Część aseksualnych może czuć się ze swoją innością jak w getcie - mówi prof. Lew Starowicz. Rozmówca "Metra" zaznacza, że nie u wszystkich aseksualnych aseksualność jest uwarunkowana genetycznie._ U części z nich zanik popędu płciowego wynika z choroby zakorzenionej w tłumieniu popędu lub problemach hormonalnych_ - wyjaśnia. (PAP)