Artyści uczczą rocznicę Powstania Warszawskiego
Utrzymana w czerni grafika, przedstawiająca moment burzenia przez betonową kulę historycznej warszawskiej kamienicy, powstaje na ścianie przeznaczonego do rozbiórki budynku na stołecznej Woli. Akcja jest częścią obchodów 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Grafika, tzw. mural, o powierzchni 600 m kw. jest usytuowana na zachodniej ścianie przeznaczonej do rozbiórki przedwojennej kamienicy przy ul. Pańskiej na warszawskiej Woli. Jej pomysłodawcami są artyści z Grupy Twożywo. Ten mural porusza kwestie pewnej pamięci, świadomości, pewnych wyborów, które każdy z nas musi podejmować. Pozostawiamy jednak naszym widzom duże pole do własnej interpretacji dzieła - tłumaczył Mariusz Libel z Grupy Twożywo.
Mural jest jednym z elementów projektu "Odczytać Powstanie" realizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z artystami. W jego ramach zaplanowano także akcję "Strzały na mieście", podczas której na 200 latarniach miejskich w centralnych miejscach stolicy zostaną umieszczone tabliczki-strzałki dwukierunkowe, na których widnieją hasła nawiązujące do tematyki powstańczej oraz problemów etycznych i społecznych np. "bierność-wola" czy "powstanie-położenie".
Zawieszane w ramach akcji tabliczki, pokazujące pewne opozycje, stawiają pytania o sens Powstania, o to czy decyzja o zrywie była słuszna oraz w kontekście współczesnym - czy ja, żyjąc wtedy, wziąłbym w nim udział - zaznaczył dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.
Pierwsza z tabliczek została zawieszona na latarni przy ul. Towarowej koło Ronda Daszyńskiego.
Mural inauguruje cykl projektów artystycznych związanych z 64. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, które będą miały miejsce od 27 lipca do 10 sierpnia. 27 lipca w Muzeum odbędzie się widowisko artystyczne w reżyserii Piotra Cieplaka, podczas którego do muzyki zespołu "Kormorany" będzie czytana księga Koheleta. 1 sierpnia o godz. 17.00, w chwili wybuchu Powstania na dworcach kolejowych, w metrze i w centrach handlowych muzycy DJ Lenar i Rafael Rogiński stworzą swoistą audycję muzyczno-słowną przybliżającą tematykę Powstania - powiedziała Hanna Nowak-Radziejowska z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jak dodała, na 1 sierpnia zaplanowano także premierę spektaklu Pawła Passiniego "Hamlet '44", będącego "próbą odczytania szekspirowskiego 'być albo nie być' w kontekście mitu założycielskiego Warszawy - narracji o współczesnej i powstańczej stolicy". Kolejne spektakle będą miały miejsce do 6 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego.
_ Zaprosiliśmy do współpracy również czterech młodych reżyserów teatralnych - Bognę Podbielską, Piotra Ratajczaka, Michała Siegoczyńskiego i Marcina Wierzchowskiego, którzy zrealizują rodzaj widowisk literackich na podstawie tekstów Mirona Białoszewskiego, Marii Dąbrowskiej, Jerzego Stefana Stawińskiego i Anny Świrszczyńskiej_ - opowiadała Nowak-Radziejowska.
Muzeum Powstania Warszawskiego poszukuje także statystów do spektaklu "Hamlet '44". Będą oni mogli wziąć udział w próbach generalnych, które odbędą się od 28 do 31 lipca w godzinach nocnych i w spektaklach - od 1 do 6 sierpnia w godz. 21-22.30. Zainteresowani mogą kontaktować się z producentką Anną Mazan pod adresem mailowym: mazania@gmail.pl. Spotkanie organizacyjne dla statystów odbędzie się 24 lipca o godz. 20 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego.