Trwa ładowanie...
d2oescq
Arsenij Jaceniuk premierem nowego rządu na Ukrainie
x-news/TVN 24IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Arsenij Jaceniuk premierem nowego rządu na Ukrainie

Arsenij Jaceniuk, lider Batkiwszczyny został premierem nowego rządu na Ukrainie - zdecydowała Ukraińska Rada Najwyższa. Rada zatwierdziła także nowych ministrów w rządzie Jaceniuka. Większość z nich nie należy do żadnej partii - oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej i p.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2oescq

Kandydaturę Jaceniuka poparło w głosowaniu 371 posłów w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy. Nowy premier przedstawił w Radzie Najwyższej kandydatury na ministrów. Następnie parlament zatwierdził rząd głosami 331 deputowanych.

Nowi ministrowie w ukraińskim rządzie:

d2oescq

Arsen Awakow - minister spraw wewnętrznych, Dmytro Bułatow - minister młodzieży i sportu, Pawło Petrenko - minister sprawiedliwości, Pawło Szeremeta - minister gospodarki i handlu, Ołeh Musij - minister zdrowia, Ludmyła Denysowa - minister polityki społecznej, Ołeksandr Szlapak - minister finansów, Andrij Deszczyca - minister spraw zagranicznych, Serhij Kwit - minister nauki i edukacji, Andrij Mochnyk - minister ekologii, Jurij Prodan - minister energetyki, Jewhenij Niszczuk - minister kultury, Igor Szwajka - minister rolnictwa, Igor Teniuk - minister obrony, Wołodimir Grojsman - minister infrastruktury.

Skład nowego gabinetu przedstawiono w środę wieczorem ze sceny Majdanu. Zebrało się tam kilkanaście tysięcy osób. W rządzie, oprócz polityków, znalazło się wielu przedstawicieli Rady Majdanu.

- Nasz kraj znajduje się na skraju przepaści. Zobowiązani jesteśmy uchronić jedność państwa - oświadczył w parlamencie Arsenij Jaceniuk przed głosowaniem.

- Dziś mamy do czynienia z próbami separatyzmu, przede wszystkim na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu. (...) Ten, kto nawołuje do rozłamu, jest przeciwnikiem państwa - podkreślił.

d2oescq

- Głównym celem polityki zagranicznej Kijowa jest integracja europejska, podpisanie umowy stowarzyszeniowej oraz członkostwo w UE - oświadczył kandydat na premiera.

Polityk zaapelował jednocześnie do Rosji, by nie walczyła z Ukrainą, lecz zrozumiała, że dwa kraje powinny łączyć relacje partnerskie. - Jesteśmy partnerami i przyjaciółmi! - mówił, zachęcając Rosjan do inwestowania w jego kraju

Wcześniej p.o. prezydenta Ukrainy, przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow ogłosił powstanie nowej koalicji parlamentarnej o nazwie Ukraiński Wybór. Weszło do niej 250 posłów 450-osobowej Rady Najwyższej. Koalicja wysunęła na premiera Arsenija Jaceniuka.

Podziel się opinią

Share

d2oescq

d2oescq
d2oescq
Więcej tematów