"Arktyczny" dzień św. Patryka
Mimo nieoczekiwanej fali arktycznego powietrza, Irlandczycy czynią ostatnie przygotowania do największej w kraju dorocznej imprezy ulicznej - wielkiej parady w Dublinie ku czci patrona Irlandii, świętego Patryka. Wrażenie na ponad milionowej publice stara się zrobić ok. 4 tys. artystów.
17.03.2007 13:50
###Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/dzien-sw-patryka-swieto-irlandii-6038715982378113g ) [
]( http://wiadomosci.wp.pl/dzien-sw-patryka-swieto-irlandii-6038715982378113g )
Dzień św. Patryka - święto Irlandii
Mimo, że 17 marca uważany jest za datę śmierci misjonarza, który chrzcił Celtów, wyświęcał księży i zakładał na wyspie klasztory i kościoły, jest to święto radosne, okazja do zademonstrowania dla Irlandczyków ich narodowej tożsamości poprzez udział w paradach, pokazach teatrów ulicznych, spotkaniach towarzyskich, potańcówkach, odwiedzinach pubów itd.
Kolorem dnia jest zielony; w klapach marynarek nosi się też koniczynę, którą święty miał się posłużyć, by wytłumaczyć irlandzkim Celtom istotę Trójcy Świętej. Dziś jest to już głównie koniczynka ze sztucznego materiału, noszona nie tylko przez rodowitych Irlandczyków, ale też cudzoziemców.
Władze Dublina spodziewają się tego dnia ok. 50 tys. gości z zagranicy. Większość już jest na miejscu, ponieważ rozpisany na pięć dni festiwal rozpoczął się już w czwartek. Obchody skończą się w poniedziałek, który jest dniem wolnym od pracy.
Obok sobotniej parady tegoroczną atrakcją jest niedzielny pokaz sztucznych ogni w dublińskim porcie, który według prognoz organizatorów będzie obserwowało 200 tys. ludzi.
Mniejsze parady i imprezy odbywają się na prowincji, a także w krajach osiedlenia się irlandzkiej diaspory. Dzień św. Patryka jest ważną datą w politycznym kalendarzu w USA. Tego dnia prezydent USA zwykle zaprasza irlandzkich polityków do Białego Domu.
Tradycja parady w dniu św. Patryka zapoczątkowana została zresztą w USA jeszcze w 1762 r., gdy przez Nowy Jork przemaszerowali Irlandczycy służący w angielskiej armii.
W tym roku za sprawą profesora studiów nad Celtami Daniela Melii z uniwersytetu Berkeley w Kalifornii Irlandczycy mają dodatkowy powód do dumy. Amerykański profesor ogłosił, że św. Patryk urodził się ok. 40 lat wcześniej, niż zwykło się sądzić.
Według niego, z łacińskich zwrotów, którymi się posługiwał wynika, że najprawdopodobniej żył w latach 350-425, nie zaś w latach 390-460 jak sądzono.
Oznaczałoby to, że Irlandczycy są starszymi chrześcijanami niż dotychczas sądzili, a samo życie świętego jest owiane jeszcze głębszą legendą niż zwykło się uważać.