Trwa ładowanie...
dpy3wbj

ARiMR może wykorzystywać pieniądze Sapard

Komisja Europejska podpisała akredytację Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do wykorzystania pieniędzy z programu Sapard - poinformował rzecznik Komisarza
UE ds. rolnictwa Franza Fischlera, Gregor Kreuzhuber.

Share
dpy3wbj

Pieniądze przyznano nam już 2,5 roku temu, ale z powodu opóźnień zarówno po stronie polskiej jak i unijnej, nie dostaliśmy do tej pory jeszcze ani jednego euro. W ramach programu Sapard, Polska ma w tym roku otrzymać około 50 mln euro; łącznie z niewykorzystanymi środkami za lata ubiegłe jest to około 100 mln euro.

Środki z Sapardu w Polsce mają sfinansować dostosowanie do unijnych standardów i wymogów marketingu zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego i przemysłu rybnego (38% środków), budowę wiejskiej infrastruktury (28%), inwestycje w gospodarstwach rolnych (18%) i różnicowanie działalności rolników, zapewniających alternatywne źródła dochodów (12%).

Wicepremier, minister rolnictwa Jarosław Kalinowski proszony o komentarz do decyzji Komisji Europejskiej, nie krył zadowolenia. Teraz trzeba uczynić wszystko, by maksymalnie wykorzystać możliwości wsparcia z tego funduszu, by rolnicy i przedsiębiorcy rolni jak najszybciej praktycznie odczuli skutki tej decyzji - powiedział.

Kalinowski podkreślił, że komisarz ds. rolnych UE Franz Fischler dotrzymał słowa. Fischler deklarował wcześniej wicepremierowi, że do końca czerwca Sapard dla Polski zostanie uruchomiony.

Wicepremier przypomniał, że by ARiMR mogła zacząć działanie, decyzja Komisji musi dotrzeć oficjalną drogą dyplomatyczną do Ministerstwa Rolnictwa.(ck,iza)

dpy3wbj

Podziel się opinią

Share
dpy3wbj
dpy3wbj
Więcej tematów