Trwa ładowanie...
d1x6rfo

Arianespace wykorzysta 21 rakiet Sojuz do wysyłania satelitów OneWeb

Europejska spółka astronautyczna Arianespace poinformowała, że w latach 2017-2019 wykorzysta 21 rosyjskich rakiet Sojuz do wyniesienia w kosmos satelitów orbitalnej sieci OneWeb, zapewniającej globalny dostęp do szerokopasmowego internetu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Start rakiety Vega, która wyniosła na orbitę satelitę obserwacyjnego Sentinel-2A. Misja prowadzona była przez spółkę Ariane space
Start rakiety Vega, która wyniosła na orbitę satelitę obserwacyjnego Sentinel-2A. Misja prowadzona była przez spółkę Ariane space (PAP/EPA, Fot: CNES/ S MARTIN)
d1x6rfo

Z podanej przez Arianespace ceny startu jednej rakiety Sojuz wynika, iż rosyjski kontrahent uzyska za to zlecenie blisko 1,5 mld euro. Uzgodniono także opcje na pięć dalszych startów Sojuzów oraz trzy starty nowej dużej europejskiej rakiety nośnej Ariane-6, która ma wejść do eksploatacji w 2020 roku.

Jak oświadczył prezes Arianespace Stephane Israel, Sojuzy będą startować z kosmodromów w Kourou w Gujanie Francuskiej i w Bajkonurze w Kazachstanie, jak też z baz na terytorium Rosji. Pozwoli to na realizację terminarza budowy systemu OneWeb, gdyż maksymalna przepustowość Kourou to 12 startów rocznie.

OneWeb ma się docelowo składać z 900 niewielkich satelitów. Zbuduje je spółka Airbus Defence and Space, należąca do europejskiego konsorcjum aerokosmicznego Airbus Group.

d1x6rfo

Podziel się opinią

Share
d1x6rfo
d1x6rfo
Więcej tematów