Trwa ładowanie...
d85017l
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Aresztowano głównego podejrzanego o zamach w Paryżu w 1982 roku

Główny podejrzany o zorganizowanie w 1982 roku w Paryżu zamachu na żydowską restaurację został aresztowany w Jordanii - poinformowała francuska prokuratura. Jordania podała, że wyszedł on już za kaucją, ale ma zakaz podróżowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W zamachu z sierpnia 1982 roku zginęło sześć osób
W zamachu z sierpnia 1982 roku zginęło sześć osób (AFP, Fot: MICHEL CLEMENT)
d85017l

Zuhaira Muhamada Hasana Chalida Al-Abassiego, którego uważa się za organizatora zamachu, aresztowano 1 czerwca w Jordanii - podała rzeczniczka francuskiej prokuratury Agnes Thibault-Lecuivre.

62-letni Palestyńczyk, używający pseudonimu "Amdżad Atta", był jednym z trzech byłych członków grupy Abu Nidala, ściganych międzynarodowym nakazem aresztowania, jaki wydał w lutym 2015 roku po niemal 33 latach od zamachu, francuski sędzia Sądu Najwyższego Marc Trevidic.

Pozostali domniemani zamachowcy to 59-letni Mahmud Chader Abed Adra alias "Hiszam Harb", mieszkający obecnie w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu, i 56-letni Walid Abdulrahman Abu Zajed, alias "Suhail Othman", mieszkający w Norwegii.

d85017l

9 sierpnia 1982 roku około południa w restauracji Jo Goldenberga w Marais, żydowskiej dzielnicy w centrum Paryża, wybuchł granat, a tuż po eksplozji do środka wkroczyli dwaj zamachowcy, otwierając ogień z pistoletów maszynowych do około 50 gości. Zginęło sześciu ludzi i 22 zostało rannych.

Al-Abbassi jest uważany za numer 3 z "komitetu ds. operacji specjalnych" kierowanego przez Abu Nizara, prawą rękę terrorysty Abu Nidala, stojącego na czele Fatahu - Rady Rewolucyjnej, którego członkowie zwalczali Zachód i Izrael oraz atakowali inne ugrupowania palestyńskie uznane za zbyt liberalne.

Rzeczniczka prokuratury powiedziała, że Francja będzie domagać się ekstradycji Abassiego, ale nie wiadomo, jak długo to potrwa.

d85017l

Podziel się opinią

Share

d85017l

d85017l
Więcej tematów