Trwa ładowanie...

Areszt dla Adama Ch., podejrzanego w aferze SKOK Wołomin

W nocy z czwartku na piątek sąd aresztował na 3 miesiące Adama Ch., podejrzanego o udział w wyłudzaniu pożyczek ze SKOK Wołomin i płatną protekcję na rzecz członków Zarządu tej Kasy - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Dariusz Domarecki.

Share
Areszt dla Adama Ch., podejrzanego w aferze SKOK Wołomin
Źródło: WP.PL, Fot: Marcin Gadomski
d2r7zfe

Śledztwo dotyczące wyłudzenia z tej Kasy wielu milionów złotych prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp. W środę na jej polecenie zatrzymano kolejne dwie osoby mające związek z aferą.

Oprócz Adama Ch. agenci CBA zatrzymali tego dnia b. żołnierza Marcina T., który usłyszał zarzut wyłudzenia jednej pożyczki ze SKOK Wołomin i został zwolniony za poręczeniem majątkowym w wysokości 10 tys. zł.

d2r7zfe

Adamowi Ch. prokurator zarzucił wyłudzenie ze SKOK Wołomin trzech pożyczek na łączną kwotę 10 mln zł i płatną protekcję. Według śledczych miał on przyjąć od członków Zarządu SKOK Wołomin 2,5 mln zł w zamian za ochronę przed negatywnymi skutkami kontroli dotyczącej działalności Kasy.

Domarecki wyjaśnił, że oferował taką pomoc powołując się na wpływy w różnych instytucjach państwowych. Dodał, że do przesłuchania mężczyzny w charakterze podejrzanego doszło w Warszawie.

Zgodnie z przedstawionymi zarzutami Adamowi Ch. Grozi do 10 lat więzienia, a Marcinowi T. do ośmiu.

Śledztwo ws. działania na szkodę SKOK Wołomin wszczęła Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp. w maju 2013 r. Sprawę prowadzi jej Wydział VI ds. Przestępczości Gospodarczej. Postępowanie obejmuje grupę ludzi kierujących procederem w latach 2009-14.

d2r7zfe

Dotychczas prokuratura zebrała dowody świadczące o wyłudzeniu ze SKOK Wołomin ponad 613 pożyczek na łączną kwotę ponad 787 mln zł. Zarzuty w tej sprawie usłyszało dotychczas 81 osób. Większości z nich grozi do 15 lat więzienia.

Na poczet grożących kar zabezpieczono majątek o wartości ok. 35 mln zł. Śledztwo trwa i straty mogą okazać się jeszcze wyższe.

Podejrzanymi są m.in. byli członkowie zarządu SKOK Wołomin - b. prezes Mariusz G. i b. wiceprezes Mateusz G. Przedstawiono im zarzuty działania na szkodę swojej firmy oraz przynależności do grupy przestępczej i aresztowano.

Mateusz G. wyszedł z aresztu w połowie lipca br. po wpłaceniu 100 tys. zł poręczenia majątkowego, po tym jak złożył wyjaśnienia w istotnej części korespondujące z dotychczasowymi ustaleniami śledztwa.

d2r7zfe

Podobne zarzuty ciążą na b. wiceprezes SKOK Wołomin Joannie P., która współpracowała z prokuraturą i w listopadzie zeszłego roku opuściła areszt za poręczeniem majątkowym w wys. 100 tys. zł.

W areszcie nadal przebywa zatrzymany wraz z nią Piotr P. zasiadający w Radzie Nadzorczej SKOK Wołomin, który jest podejrzany o kierowanie grupą przestępczą działającą na szkodę SKOK Wołomin. P. nie przyznaje się do winy, podobnie jak b. prezes Mariusz G., który też przebywa w areszcie.

Z ustaleń prokuratury wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, do której miały należeć osoby z kierownictwa SKOK Wołomin, werbowali ludzi, którzy przedkładali podrobione zaświadczenia o zatrudnieniu, wysokości zarobków oraz akty notarialne stanowiące zabezpieczenie pożyczek i kredytów na nieruchomościach o znacznie zawyżonej wartości. Na ich podstawie wyłudzano ze SKOK Wołomin wysokie kredyty i pożyczki, które w większości nie były spłacane.

Według śledczych pieniądze inwestowano w różne przedsięwzięcia gospodarcze, spółki, zarówno krajowe jak i zagraniczne. Następnie poprzez spółki nabywano luksusowe składniki majątkowe wykorzystywane przez niektórych podejrzanych, np.: nieruchomości, limuzyny, śmigłowiec itp. Znaczną część kwot wyprowadzono poza granice kraju, głównie do tzw. rajów podatkowych.

d2r7zfe

W pierwszej połowie października br. gorzowska prokuratura okręgowa skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa akt oskarżenia dotyczący pobicia wiceszefa KNF nadzorującego kontrole SKOK-u z Wołomina. Ten wątek został wyłączony z głównego śledztwa. Oskarżonych jest w nim czterech mężczyzn, którym grozi od roku do 10 lat więzienia. Wśród nich jest b. członek Rady Nadzorczej SKOK Wołomin Piotr P., który miał zlecić pobicie.

d2r7zfe

Podziel się opinią

Share
d2r7zfe
d2r7zfe
Więcej tematów