Trwa ładowanie...
d3d8ioq

Arcybiskup Juliusz Paetz nie żyje. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski: nigdy nie przeprosił ofiar

Zmarł arcybiskup Juliusz Paetz - poinformowała kuria metropolitalna. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski odniósł się do tej informacji na Twitterze. Nawiązał do zarzutów stawianych hierarsze dotyczących molestowania kleryków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski odniósł się do informacji o śmierci abp. Juliusza Paetza
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski odniósł się do informacji o śmierci abp. Juliusza Paetza (East News, Fot: MAREK LASYK/REPORTER)
d3d8ioq

Arcybiskup senior archidiecezji poznańskiej Juliusz Paetz nie żyje. Informację o śmierci hierarchy potwierdziła kuria metropolitalna. Na twitterowym profilu księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego szybko pojawił się komentarz.

We wpisie nawiązał do oskarżeń o molestowanie kleryków w poznańskim seminarium duchownym przez hierarchę. "Abp Paetz jest na Sądzie Bożym. Nigdy nie przeprosił swoich ofiar. Niech Dobry Pan się nad nim zlituje" - napisał ks. Isakowicz-Zalewski.

Jak dodał, "ma nadzieję, że w czasach papieża Franciszka władze Kościoła, zwłaszcza ci, co tuszowali, nie uczynią z pogrzebu nowego zgorszenia. Memento mori!".

"Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej. Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1178, kan. 1242), zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego" - poinformowała archidiecezja poznańska.

d3d8ioq

Aleksander Kwaśniewski: oczekuję, że ta kadencja będzie lepsza

W rozmowie z reporterką WP Magdą Mieśnik katolicki dziennikarz Tomasz Terlikowski powiedział, że "trzeba się teraz modlić za arcybiskupa, ale modlitwa należy się także jego ofiarom - kapłanom i klerykom".

Abp Juliusz Paetz nie przyznał się do zarzutów

Przypomnijmy, że abp Juliusz Paetz był arcybiskupem metropolitą poznańskim w latach 1996-2002. Po pojawieniu się oskarżeń o molestowanie kleryków w poznańskim seminarium duchownym, zrezygnował ze stanowiska. Watykan zakazał mu udzielania święceń i bierzmowania, a także przewodniczenia kościelnym uroczystościom. Hierarcha nie przyznał się do zarzutów.

d3d8ioq

Abp Juliusz Paetz urodził się 2 lutego 1935 w Poznaniu. 20 grudnia 1982 został biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Święcenia biskupie otrzymał od papieża Jana Pawła II 6 stycznia 1983 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Jako dewizę biskupią przyjął słowa "In nomine Domini" ("W imię Pańskie").

W 1995 otworzył I synod diecezjalny. Jest twórcą"Głosu Katolickiego”. Ustanowił 34 parafie. W 1996 roku został arcybiskupem poznańskim. Odznaczono go również portugalskim Orderem Zasługi III klasy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3d8ioq

Podziel się opinią

Share
d3d8ioq
d3d8ioq
Więcej tematów