PolskaArcybiskup Dziwisz został mianowany kardynałem

Arcybiskup Dziwisz został mianowany kardynałem



W Krakowie byłem księdzem Stanisławem, w Rzymie don Stanislao. Teraz chciałbym, żeby po powrocie do Polski z powrotem był ksiądz Stanisław. Proszę mnie nazywać ksiądz Stanisław. Nic więcej - powiedział arcybiskup Dziwisz po ogłoszeniu go purpuratem.

Arcybiskup Dziwisz został mianowany kardynałem

23.02.2006 | aktual.: 23.02.2006 08:16

Wczoraj w południe papież Benedykt XVI ogłosił w Watykanie 15 nominacji kardynalskich. Arcybiskup Dziwisz jest jedynym Polakiem w tym gronie. Kilka minut później w kaplicy krakowskiej kurii metropolitalnej został odprawiony uroczysty Anioł Pański z udziałem kard. Macharskiego, biskupów archidiecezji krakowskiej, duchownych, pracowników kurii idziennikarzy oraz przedstawicieli władz Małopolski.

- Zdaję sobie sprawę ze znaczenia decyzji Benedykta XVI, w której odnajduję również obecność sługi Bożego Jana Pawła II - mówił abp Dziwisz. Biskup Jan Szkodoń podkreślał szczególną wartość purpury abpa Dziwisza dla krakowskiego kościoła. - Dzisiejszy dzień jest ukoronowaniem dotychczasowej drogi księdza kardynała, a szczególnie wiernej, pokornej służby kardynałowi Karolowi Wojtyle, a potem Janowi Pawłowi II - mówił.

Wspomniał trzy momenty z życia Jana Pawła II i jego sekretarza: wybór Papieża, zamach i śmierć Ojca Świętego. - Nominacja kardynalska jest jednocześnie streszczeniem, podsumowaniem i nowym początkiem - mówił. Zaznaczył , że kolor purpury oznacza też ofiarę. Metropolita przyznał, że nominacja to dla niego wyróżnienie, ale i zobowiązanie. - Papież spytał mnie, czy przyjmę nominację. Ja na to, że tak, z wielką pokorą i miłością, w duchu posłuszeństwa, jak się uczyłem od Jana Pawła II - mówił.

Wspomniał rok 1967, kiedy Karol Wojtyła został kardynałem. - Widziałem jego radość, że mógł przywieźć tę nominację jako dar dla Kościoła krakowskiego i dla Polski - mówił Dziwisz. Wówczas w katedrze na Wawelu Wojtyła powiedział, że purpura to dla niego dar, który sprawi, że będzie jeszcze bardziej służył Kościołowi powszechnemu i wiernym. - Te słowa chcę zapisać w moim sercu i uczynić programem mojej służby - powiedział metropolita. Konsystorz, na którym 15 purpuratów otrzyma pierścienie i birety, odbędzie się w Watykanie 24 marca.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)