Trwa ładowanie...
d103qkz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Arcybiskup Canterbury Justin Welby dowiedział się, kto był jego biologicznym ojcem

• Zwierzchnik Kościoła Anglii, Arcybiskup Canterbury Justin Welby odkrył, kim był jego biologiczny ojciec
• Śledztwo w tej sprawie przeprowadziła gazeta "The Telegraph"
• Testy DNA wykazały, że ojcem najważniejszej osoby w hierarchii duchownej wspólnoty anglikańskiej na całym świecie jest bliski współpracownik Winstona Churchilla
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Justin Welby
Abp Justin Welby (AFP, Fot: Mandel Ngan)
d103qkz

Gazeta zebrała szereg dokumentów, które wskazywały na to, że ojcem duchownego nie był Gavin Welby, sprzedawca whisky i syn żydowskich imigrantów, będący przez krótki czas mężem jego matki, lecz prywatny sekretarz Winstona Churchilla, Sir Anthony Montague Browne.

Rewelacje gazety zostały potwierdzone przez test DNA, według którego istnieje właściwie 100-procentowe prawdopodobieństwo, że arcybiskup Welby jest synem zmarłego w 2013 roku Sir Browne'a.

60-letni hierarcha uznał informacje "Telegrapha" za "kompletne zaskoczenie", jednocześnie podkreślając, że to "historia zbawienia i nadziei". - Ta informacja nie wywołuje we mnie kryzysu egzystencjalnego lub negatywnych uczuć wobec kogokolwiek. Moja tożsamość oparta jest na tym, kim jestem w Chrystusie - powiedział w rozmowie z gazetą.

d103qkz

Jego matka, dziś - po drugim ślubie - posługująca się tytułem Lady Williams of Elvel, potwierdziła, że miała krótki romans z Brownem w trakcie jej pracy w kancelarii premiera na Downing Street w połowie lat 50.

Informacja mogła potencjalnie zachwiać hierarchią kościoła anglikańskiego. Jak podkreśla "Telegraph", przez lata mężczyźni urodzeni z nieprawego łoża nie mogli zostać arcybiskupami, ale drobna zmiana z lat 50. dwudziestego wieku zmieniła tę sytuację, co sprawia, że arcybiskup Welby jest bezpieczny na swoim stanowisku.

Sir Anthony Montague Browne dołączył do służby dyplomatycznej Wielkiej Brytanii po zakończeniu drugiej wojny światowej, w której służył jako odznaczany pilot RAF. Pracował bezpośrednio z Winstonem Churchillem od 1952 roku do jego śmierci w 1965 roku. Montague Browne był ceniony przez rodzinę królewską i premiera za swoją dyskrecję i niezawodność.

W 2013 roku, po tym jak arcybiskup Welby został wybrany na zwierzchnika kościoła anglikańskiego w Anglii, Sir Anthony Montague Browne miał w rozmowie ze swoim synem z poprzedniego małżeństwa, Paddym Macklinem, powiedzieć, że hierarcha może być jego dzieckiem. Według informacji "Telegrapha", Browne i Macklin rozpoczęli starania o spotkania z Welbym, ale dyplomata wkrótce zmarł.

d103qkz

Dotychczas uznawany za biologicznego ojca duchownego Gavin Welby zmarł w 1977 roku, po dość burzliwym życiu i walce z alkoholizmem. Jak pisze "The Telegraph", po jego śmierci Justin Welby wypełnił formularze niezbędne do pochówku, podając jego imię i nazwisko oraz datę urodzenia, a także określając relację między nimi jako ojciec-syn.

Z czasem okazało się, że wszystkie te informacje były błędne: Welby tak naprawdę nazywał się Bernard Gavin Weiler i był o kilka lat starszy niż deklarował. Zgodnie z najnowszymi informacjami "Telegrapha" wiemy również, że nie był też ojcem arcybiskupa Canterbury.

d103qkz

Podziel się opinią

Share

d103qkz

d103qkz
Więcej tematów