Trwa ładowanie...
d11nhaz

Arctic Challenge - międzynarodowe manewry lotnicze w Skandynawii

Manewry lotnicze Arctic Challenge, należące do największych tego typu w Europie, rozpoczęły się na północy Skandynawii. Do dwutygodniowych ćwiczeń dołączą samoloty NATO - poinformowały władze Norwegii, jednego z gospodarzy manewrów.
Share
Arctic Challenge - międzynarodowe manewry lotnicze w Skandynawii
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d11nhaz

Ćwiczenia, organizowane wspólnie przez Norwegię, Szwecję i Finlandię, mają na celu przetestowanie zbiorowej odpowiedzi uczestników na wypadek konfliktu zbrojnego.

Rozpoczęły się w poniedziałek z udziałem 115 samolotów i ponad 3,5 tys. ludzi. Uczestniczą w nich m.in. myśliwce F-16 z USA i samoloty wojskowe Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji oraz nienależących do Sojuszu Finlandii i Szwecji.

Pierwsze manewry Arctic Challenge odbyły się w 2013 r. i są organizowane co dwa lata.

d11nhaz

14 maja u wybrzeży Norwegii zakończyły się NATO-wskie manewry, w czasie których testowano zdolność państw sojuszniczych do wykrywania wrogich okrętów podwodnych.

Ćwiczenia są organizowane w czasie rosnących napięć w regionie, spowodowanych kryzysem na Ukrainie - przypomina agencja AP. NATO oskarża Rosję o to, że zwiększyła liczbę lotniczych patroli wojskowych, a biorące w nich udział samoloty latają z wyłączonymi transponderami, przez co zagrażają lotom cywilnym.

Transpondery to urządzenia elektroniczne, które umożliwiają lokalizację i identyfikację maszyn; są używane w systemach zarządzania ruchem lotniczym.

d11nhaz

Podziel się opinią

Share
d11nhaz
d11nhaz
Więcej tematów