Archiwum zdjęć z misji Apollo udostępniono w Internecie
Archiwum zdjęć z księżycowego programu Apollo zostało udostępnione publicznie w Internecie. Do tej pory, przez prawie 40 lat, dostęp do niego był ograniczony.
Elektroniczne archiwum powstało w ramach współpracy NASA i Arizona State University. Dostępne jest pod adresem http://apollo.sese.asu.edu.
Zeskanowano oryginalne filmy ze zdjęciami wykonanymi przez astronautów podczas misji programu Apollo. W latach 1968-1972 NASA wysłała dziewięć załogowych misji na Księżyc, na orbitę lub na powierzchnię naturalnego satelity Ziemi. Pierwszy krok na Księżycu postawił 21 lipca 1969 r. Neil Armstrong w ramach misji Apollo 11. W sumie po Srebrnym Globie spacerowało 12 astronautów.
Astronauci wykonali około 36 tysięcy zdjęć, różnymi metodami, od klasycznych filmów 35 mm, po specjalnie skonstruowane aparaty fotograficzne. Zdjęcia wykonywane z orbity pozwalały dostrzec struktury o rozmiarach 1 metra.
Zaraz po powrocie danej misji na Ziemię NASA wykonywała kopie filmów 35 mm i te były udostępniane naukowcom. Z obawy o zniszczenie oryginalnych filmów, udostępniano je w bardzo ograniczonym zakresie. Obecnie postanowiono przenieść do postaci elektronicznej oryginalne filmy.
Zeskanowanie wszystkich 36 tysięcy zdjęć zajmie 3 lata. Archiwum obejmuje 600 klatek 35 mm, prawie 20 tysięcy klatek 60 mm, ponad 10 tysięcy klatek kamery mapowania i około 4600 klatek kamery panoramicznej.
Po skanowaniu zdjęcia są na tyle duże, że oglądanie ich w przeglądarce internetowej nie należałoby do przyjemności (ze względu na sam rozmiar zdjęcia, jak i objętość pliku do ściągnięcia). Dlatego przygotowano specjalną aplikację flashową o nazwie Zoomify, która czyni cały proces przyjaznym dla użytkownika.
Mark Robinson, profesor geologii, prowadzący projekt, jest także zaangażowany w przyszłą misję NASA na Księżyc - Lunar Reconnaissance Orbiter Camera, która ma wystartować w październiku 2008 r. Robinson wskazuje, że jedną z najbardziej interesujących możliwości wykorzystania archiwum Apollo jest porównanie starych zdjęć z przyszłymi fotografiami Księżyca i zbadanie ewentualnych zmian.