Trwa ładowanie...
dwlblhf
zamek
19-08-2006 17:00

Archeolodzy na tropie nieznanych komnat na zamku w Książu

Potwierdziły się teorie o istnieniu nieznanych dotąd komnat na zamku Książ koło Wałbrzycha. Pracujący dziś na zamku archeolodzy, specjaliści techniczni i historycy próbowali dotrzeć do trzech nieznanych dotąd komnat. Wcześniej specjalistyczny sprzęt wykazał, że za jedną ze ścian znajduje się pomieszczenie.

dwlblhf
dwlblhf

Do poszukiwań badacze musieli wykorzystać nietypowe, niemal górnicze metody, ponieważ dostęp do trzech znajdujących się na różnych poziomach komnat był bardzo trudny. Już przy pierwszym z trzech pomieszczeń potężne wiertło przedostało się do niezbadanej komnaty. Na razie wiadomo, że są tam kawałki ceramiki. Archeolodzy ocenili, że pochodzi ona z czasów nowożytnych. Mury zamku są jednak grubsze niż się spodziewano. Dlatego aby wywiercić otwór pozwalający na wprowadzenie kamery trzeba ściągnąć specjalistyczny sprzęt. Władze zamku i archeolodzy zapewniają, że stanie się to do końca sierpnia.

Równocześnie członkowie pracującej w Książu ekipy i goście w studio Polskiego Radia Wrocław spekulowali, co może znajdować się z tajemniczych pokojach. Mówili między innymi o bursztynowej komnacie, o biżuterii księżnej Daisy, o niemieckich dokumentach czy broni biologicznej, którą chcieli produkować naziści. Śmiała hipoteza mówi o tym, że w zamku był przygotowywany bunkier dla Adolfa Hitlera.

Zamek Książ, zajmujący trzecie miejsce wśród największych w Polsce, to ponad 400 dostępnych komnat i pomieszczeń. W trakcie swojej kilkusetletniej historii był wielokrotnie rozbudowywany.

Książ to także najbardziej tajemnicza budowla w kraju. Zagadkę stanowią zwłaszcza działania hitlerowskiej organizacji TODT, która pod koniec wojny doprowadziła do całkowitej przebudowy wewnątrz obiektu i rękami więźniów wykopała potężne tunele pod zamkiem.

dwlblhf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwlblhf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj