Trwa ładowanie...
d26j7zr

Arabia Saudyjska odgrodziła się murem od Iraku

W Arabii Saudyjskiej zakończono budowę liczącego 900 km długości muru, którym królestwo odgrodziło się od Iraku; ma to uniemożliwić przemyt broni i towarów oraz napływ niepożądanych gości do kraju - podała saudyjska agencja SPA.
Share
d26j7zr

900-kilometrowy mur to początek większej, liczącej 9 tys. km konstrukcji, która ma otoczyć cały kraj ścianą skonstruowaną przy użyciu zaawansowanych technologii - podaje SPA, nie precyzując, jakie nowoczesne technologie będą zastosowane.

Ukończony właśnie mur ciągnie się od strefy w pobliżu miasta Harf al-Batin na północnym wschodzie kraju aż do granicy z Jordanią na północnym zachodzie.

Mur zostanie wyposażony w wieżyczki obserwacyjne, kamery na podczerwień i około 50 radarów, co "powinno zredukować do zera liczbę ludzi, którzy są w stanie dostać się na terytorium królestwa" - dodaje saudyjska agencja.

d26j7zr

Relacje sunnickiej Arabii Saudyjskiej z sąsiednim Irakiem pogorszyły się znacznie za rządów byłego premiera Nuriego al-Malikiego, szyity, którego Saudowie oskarżali o marginalizowanie ludności sunnickiej w Iraku. Maliki oskarżał zaś Arabię o wspieranie terroryzmu na terenie jego kraju.

Rijad podjął decyzję o budowie muru w roku 2006, gdy Irak pogrążony był w szczególnie krwawych konfliktach etnicznych i religijnych. Projekt następnie rozszerzono na wszystkie granice królestwa.

d26j7zr

Podziel się opinią

Share
d26j7zr
d26j7zr
Więcej tematów