Trwa ładowanie...

Arabia Saudyjska. Nowy dekret króla Salmana. Zniesiono karę śmierci dla nieletnich

Król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud wydał dekret, na mocy którego zniesiona została kara śmierci dla osób, które popełniły przestępstwo jako osoby nieletnie. Kilka dni temu władze kraju poinformowały także o zniesieniu kary chłosty.

Arabia Saudyjska. Nowy dekret króla Salmana. Zniesiono karę śmierci dla nieletnichŹródło: Getty Images
dp6cvmx
dp6cvmx

Decyzja o wycofaniu z użycia kary śmierci dla nieletnich została ogłoszona przez rządową Komisja Praw Człowieka (HRC). Dekret w sprawie wydał król Arabii Saudyjskiej Salman.

"Dekret oznacza, że osób, które zostały skazane na karę śmierci za przestępstwa popełnione w czasie, gdy były nieletnie, nie czeka już egzekucja" - oświadczył przewodniczący HRC Awwad Alawwad.

Jak donosi The Associated Press, od teraz wszystkie nieletnie osoby, które miałyby otrzymać za popełnione przez siebie przestępstwo karę śmierci, zostaną skazane na maksymalnie 10 lat pobytu w ośrodku przeznaczonym dla nieletnich.

Przepisy zapisane w nowym dekrecie zaznaczają jednak, że sprawy nieletnich, którzy popełnili przestępstwo związane z terroryzmem, będą rozpatrywane inaczej. Nie stwierdzono, jaka dokładnie kara będzie należała się w takich przypadkach.

Zobacz też: #KresyŚwiata: Kara śmierci tuż za polską granicą. Ostatnio rozstrzelano dwie osoby

Przewodniczący HRC Awwad Alawwad stwierdził w oświadczaniu, że wprowadzone zmiany "odzwierciedlają postęp Arabii Saudyjskiej w realizacji krytycznych reform w zakresie praw człowieka, nawet w obliczu trudności narzuconych przez pandemię COVID-19".

dp6cvmx

Arabia Saudyjska. Kara śmierci dla nieletnich zniesiona

W ubiegłym roku Arabia Saudyjska skazała na śmierć Abdulkareema al-Hawaja, który w wieku 16 lat popełnił przestępstwo polegające na wzięciu udziału w proteście.

Amnesty International i Human Rights Watch od dawna wzywały Arabię Saudyjską do zniesienia kary śmierci, szczególnie w przypadku przestępstw popełnionych przez osoby nieletnie. 22 kwietnia 2019 roku przeprowadzono masową egzekucję, w której stracono 37 mężczyzn.

Kilka dni temu władze kraju poinformowały też, że zniesiona została kara chłosty. Stosowano ją w przypadku osób, które dopuściły się m.in. cudzołóstwa czy zakłócania spokoju.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dp6cvmx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp6cvmx
Więcej tematów