ŚwiatApel W.Brytanii, USA i Libii 25 lat po zamachu nad Lockerbie

Apel W.Brytanii, USA i Libii 25 lat po zamachu nad Lockerbie

Wielka Brytania, USA i Libia wystosowały w 25. rocznicę zamachu na samolot linii PanAm, który w 1988 roku eksplodował nad szkockim miasteczkiem Lockerbie, powodując śmierć 270 osób, wspólny apel ws. odnalezienia i ukarania winnych tego ataku.

Apel W.Brytanii, USA i Libii 25 lat po zamachu nad Lockerbie
Źródło zdjęć: © AFP

Londyn, Waszyngton i Trypolis wydały wspólne oświadczenie, w którym piszą: "Chcemy, aby wszyscy ci, którzy są odpowiedzialni za ten wyjątkowo okrutny akt terroryzmu, zostali osądzeni i chcemy zrozumieć, dlaczego ta (zbrodnia) została popełniona".

Wszystkie trzy kraje deklarują, że "będą ściśle współpracować, aby wyjaśnić wszystkie fakty dotyczące tego zamachu".

Wcześniej premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył, że "Lockerbie pozostaje jednym z najtragiczniejszych zdarzeń w historii lotnictwa i najkrwawszym zamachem terrorystycznym dokonanym w Zjednoczonym Królestwie".

Po upadku reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku, szkocka prokuratura zwróciła się oficjalnie do nowych władz Libii z prośbą o pomoc w śledztwie w sprawie Lockerbie a do Waszyngtonu - o udostępnienie jej wyników dotychczasowego dochodzenia Amerykanów.

Dziś odbyły się dwie uroczystości religijne poświęcone pamięci ofiar zamachu - jedna w londyńskim Opactwie Westminsterskim i druga w Szkocji.

Samolot pasażerski Boeing 747 nieistniejącego już amerykańskiego przewoźnika PanAm, lecący z Londynu do Nowego Jorku, eksplodował 21 grudnia 1988 roku nad Lockerbie. Zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie oraz 11 mieszkańców Lockerbie. Większość z 270 ofiar śmiertelnych stanowili Amerykanie.

W 2003 roku reżim libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego przyznał się do odpowiedzialności za ten zamach. Jedyny zamachowiec skazany za udział w dokonaniu tego aktu terroru, Abdelbaset el-Megrahi, został trzy lata później zwolniony z więzienia w Szkocji ze względu na stan zdrowia. Zmarł w maju 2012 w Libii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)